We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF GLB229000 laptop stand Grey
SKU
GLB229000
£31.13
£25.94
In stock
Universal Laptop Stand
- Fits all laptops
- Sand-blasted aluminium, anodic oxidation
- Warranty: 10 years
Category: Notebook Stands
| SKU | GLB229000 |
|---|---|
| EAN | 5704174018858 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
If you are a fan of tidy desk spaces, this product is just for you! The universal Laptop Stand is a perfect accessory for you if you are using a universal docking station. It takes up much less desk space than if you just have your laptop lying flat on your desk.
The dark grey, anodized aluminium makes it look really good with all laptop colours. It is adjustable from 11-45mm and comes with installed rubber pads to prevent scratches on your laptop.
The dark grey, anodized aluminium makes it look really good with all laptop colours. It is adjustable from 11-45mm and comes with installed rubber pads to prevent scratches on your laptop.
| Design | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Grey |
| Ergonomics | |
| Adjustable depth | Yes |
| Width adjustment range | 11 - 45 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 460 g |
| Width | 150 mm |
| Depth | 92 mm |
| Height | 42 mm |
| Package width | 169 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 494 g |
| Display | |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 169 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 494 g |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Width adjustment range | 11 - 45 mm |
| Material | |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Other features | |
| Width adjustment range | 11 - 45 mm |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF GLB229000 laptop stand Grey
£31.13
£25.94
|
Bestseller
Fellowes Office Suites Laptop Riser
£34.09
£28.41
|
Recommended
StarTech.com Laptop Stand - 2-in-1 Lap...
£33.13
£27.61
|
Popular
StarTech.com VESA Laptop Tray - Adjust...
£30.30
£25.25
|
Hot Product
StarTech.com Laptop Stand for Desk, Su...
£44.78
£37.32
|
Inter-Tech NBS-300 Laptop stand Alumin...
£37.37
£31.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GLB229000
|
8032001
|
LTSTND2IN1
|
LAPTOP-ARM-TRAY
|
LAPTOP-STAND-SILVER
|
88885590
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Fellowes
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Inter-Tech
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account