We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF SEATTLE Pencil Case iPad 9.7 2018/2017 - Black PU leather
SKU
ES682085-BULK
£20.52
£17.10
In stock
iPad 9.7 2018/2017 SEATTLE Pencil Case - Black PU leather
- Built-in pencil slot
- Soft TPU back cover
- Magnetic closure
- Auto wake/sleep function
- Foldable front cover with microfibre lining
- Slim fit
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 9.7 " |
| SKU | ES682085-BULK |
| EAN | 5704174035442 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
This case has a built-in slot to keep the Apple pencil in. The pencil case is ultra slim and consists of a soft TPU back cover and a magnetic front cover. It is crafted to give full protection of the tablet and the pencil. The TPU back ensures that the case does not easily break if dropped and it protects the tablet better than a case with a hard back against bumps, drops and scratches. The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Black |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 138 mm |
| Depth | 13 mm |
| Weight | 265 g |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 266 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 266 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF SEATTLE Pencil Case iPad 9.7 20...
£20.52
£17.10
|
Hot Product
Mobilis Refuge 17.8 cm (7") Holst...
£16.86
£14.05
|
Recommended
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst...
£27.30
£22.75
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
£30.06
£25.05
|
Popular
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
£26.36
£21.97
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
£16.54
£13.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES682085-BULK
|
031012
|
031013
|
981890114040
|
T21-8094
|
T21-8098
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Mobilis
|
Mobilis
|
Urban Armor Gear
|
Tech21
|
Tech21
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Any brand
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
N/A
|
| Material |
PU leather
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Folio case
|
Holster case
|
Holster case
|
Sleeve case
|
Cover case
|
Flip case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account