PM2-0025-E
In stock
170/280 cards/hour, 300 x 600 dpi, 247 x 205 x 382 mm, 4.11 kg
  • Versatility: a wide range of features and options in a single card printer
  • Security: from the simplest cards to the most secure, Primacy 2 can do it all
More Information
Product colour White
Print technology Dye-sublimation
SKU PM2-0025-E
EAN 5704174968054
Manufacturer Evolis
Availability Y
A compendium of technologies, for today and tomorrow with Primacy 2 ID card printer
Primacy 2: a concentration of technology
Welcome to Primacy 2.
Primacy 2: Scalable ID card printer designed to last over time
Rewrite technology: print on rewritable cards
Print your ID cards efficiently, in medium or large runs
Optimized durability and security for your plastic ID cards and badges
Ensure the security of your printed data
To achieve this, Primacy 2 incorporates two technologies:
Digital erasing: The data sent to the printer is automatically deleted from its memory.
Lock your Primacy 2 ID card printer
QR codes for assistance
Printing
Card thickness (min)0.25 mm
Card thickness (max)1.25 mm
ColourYes
Duplex printingYes
Print speed (colour)280 card/h
Duplex print speed (colour)170 card/h
Card feederYes
Card typesPVC, PVC Composite
Print technologyDye-sublimation/Resin Thermal transfer
Maximum resolution300 x 1200 DPI
Features
Internal memory32 MB
Product colourBlack, White
Cable lock slotYes
Total input capacity100 sheets
Sound pressure level (printing)48 dB
Cable lock slot typeKensington
Ports & interfaces
USB portYes
Wi-FiNo
Ethernet LANYes
Ethernet interface typeFast Ethernet
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Input current1.5 A
Operational conditions
Operating temperature (T-T)15 - 30 °C
Storage temperature (T-T)-5 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 65%
Storage relative humidity (H-H)20 - 70%
Technical details
Card feederYes
Card typesPVC, PVC Composite
Memory
Internal memory32 MB
Print quality
Print technology
Colour
Product colourBlack, White
Security
Cable lock slotYes
Weight & dimensions
Width205 mm
Depth382 mm
Height247 mm