We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GroupGear 2m 8 Way Surge Protected UK Socket Tower Block with USB Type A and C Ports
SKU
27-8020S/USB
£33.16
£27.63
In stock
2m 8 Way Surge Protected UK Socket Tower Block with USB Type A and C Ports
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: 8 Gang UK Socket
- Connector 3: USB A 5V, 3A, 15W. 9V 2.0A, 18W. 12V, 1.5A, 18W Socket
- Connector 4: USB C 5V, 3A, 15W. 9V 2.22A, 20W. 12V, 1.67A, 20W Socket
- Connetor 5: USB A 5V, 3A, 15W. 9V 2.0A, 18W. 12V, 1.5A, 18W Socket
- Plug: Fused at 13 amps
- Cable length: 2m
- Voltage rating: 250V
- Current rating: 13A
- Surge energy rated up to 250J
- Colour: Black
Category: Surge Protectors
| SKU | 27-8020S/USB |
|---|---|
| Manufacturer | GroupGear |
| Availability | Y |
Our 8 socket tower extension block features a 20W USB Type C port and two USB Type A ports, allowing you to charge your devices quickly and efficiently. With built-in smart charging technology, it automatically detects connected devices and adjusts the power output for optimal performance - freeing up the main sockets for your standard appliances. Designed for homes, offices, workshops and any space where multiple devices need power, this extension tower keeps everything organised and charging simultaneously. It also includes a master on/off switch with integrated surge and overload protection, ensuring safe and reliable operation.
| Power | |
|---|---|
| USB charging | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Nominal input voltage | 250 V |
| Peak power | 18 W |
| Nominal current output | 13 A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2 m |
| Power plug | BS1363A |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
GroupGear 2m 8 Way Surge Protected UK...
£33.16
£27.63
|
Hot Product
Belkin BSV604AF2M surge protector Whit...
£34.88
£29.07
|
Bestseller
Belkin BSV804AF2M surge protector Whit...
£34.12
£28.43
|
New
Brennenstuhl 1153380318 surge protecto...
£47.45
£39.54
|
Popular
PLANET ELA-100 surge protector Black
£35.81
£29.84
|
Belkin SRB004af2M White 8 AC outlet(s)...
£43.19
£35.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-8020S/USB
|
BSV604AF2M
|
BSV804AF2M
|
1153380318
|
ELA-100
|
SRB004AF2M
|
| Manufacturer |
GroupGear
|
Belkin
|
Belkin
|
Brennenstuhl
|
Planet
|
Belkin
|
| AC outlets quantity |
8
|
6
|
8
|
9
|
N/A
|
8
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account