We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GroupGear Portable Mini USB Speakers
SKU
24-1018
£8.36
£6.97
In stock
Portable Mini USB Speakers
- Sensitivity: > 45dB
- Impedance: 4 Ohm x2
- Power Supply: 5V (USB 2)
- Speaker Power: 3W x2 (6W total)
- Cable Length: 0.8 + 20cm
Category: Loudspeakers
| SKU | 24-1018 |
|---|---|
| Manufacturer | GroupGear |
| Availability | Y |
Our mini speakers are perfect for travelling or to keep your desk clutter-free as they are compact and lightweight. Despite their size, they provide incredible audio quality for listening to music, work conference calls and general audio needs, equipped with a USB 2 connector.
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker placement | Tabletop/bookshelf |
| Number of drivers | 2 |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio | |
| Impedance | 40 Ω |
| Sensitivity | 45 dB |
| RMS rated power | 6 W |
| Technical details | |
| USB connectivity | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Cord length | 1 m |
| USB connectivity | Yes |
| Power | |
| DC input voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Cord length | 1 m |
| Other features | |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| USB connectivity | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
GroupGear Portable Mini USB Speakers
£8.36
£6.97
|
Bestseller
Manhattan 2600 Series Speaker System,...
£9.54
£7.95
|
Manhattan 2600 Series Speaker System,...
£10.75
£8.96
|
Manhattan 2600 Series Speaker System,...
£10.75
£8.96
|
Hot Product
Hama Sonic Mobil 183 Black, Red Wired...
£9.78
£8.15
|
Popular
Hama Sonic Mobil 185 Black, Silver Wir...
£11.18
£9.32
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
24-1018
|
161435
|
102698
|
102704
|
173131
|
173132
|
| Manufacturer |
GroupGear
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Hama
|
Hama
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| RMS rated power |
5W to 10W
|
5W to 10W
|
5W to 10W
|
5W to 10W
|
2W to 5W
|
2W to 5W
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account