We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GroupGear USB Type C 65W Charger
SKU
25-0103
£22.98
£19.15
In stock
USB Type C 65W Charger
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: USB Type C Male
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | 25-0103 |
| Manufacturer | GroupGear |
| Availability | Y |
Our USB Type C 65W charger is the ideal solution when you need fast, reliable power for your everyday devices. Whether you're charging a smartphone, laptop, or tablet, this versatile charger delivers consistent high speed performance to keep you connected and productive.
_x000D__x000D_
With powerful 65W output, it’s designed to handle everything from quick top-ups on your phone to efficiently powering larger devices like laptops. The included 1.8m cable provides added flexibility, giving you the freedom to charge comfortably at your desk, bedside, or workspace without being restricted by short cables.
_x000D__x000D_
Built for convenience and reliability, this charger is perfect for both home and professional use. Its universal USB Type C compatibility makes it a practical all-in-one charging solution, reducing the need for multiple chargers and helping keep your setup simple and organised.
_x000D__x000D_
With powerful 65W output, it’s designed to handle everything from quick top-ups on your phone to efficiently powering larger devices like laptops. The included 1.8m cable provides added flexibility, giving you the freedom to charge comfortably at your desk, bedside, or workspace without being restricted by short cables.
_x000D__x000D_
Built for convenience and reliability, this charger is perfect for both home and professional use. Its universal USB Type C compatibility makes it a practical all-in-one charging solution, reducing the need for multiple chargers and helping keep your setup simple and organised.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Laptop, Smartphone |
| Power source type | AC |
| Sockets quantity | 1 |
| Socket type | Type G (UK) |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
| Maximum power | 65 W |
| Technical details | |
| Cables included | USB Type-C |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Laptop, Smartphone |
| Power source type | AC |
| Country of origin | China |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 30 g |
| Package width | 83 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 35 g |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-C |
| Package width | 83 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 35 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
GroupGear USB Type C 65W Charger
£22.98
£19.15
|
New
DELL 450-16938 mobile device charger B...
£25.49
£21.24
|
Popular
DELL 450-18066 mobile device charger L...
£28.01
£23.34
|
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£19.00
£15.83
|
Hot Product
Zebra PWR-WUA5V12W0GB mobile device ch...
£27.67
£23.06
|
Bestseller
Zebra PWR-WUA5V12W0EU mobile device ch...
£27.67
£23.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
25-0103
|
450-16938
|
450-18066
|
USB2PACWH
|
PWR-WUA5V12W0GB
|
PWR-WUA5V12W0EU
|
| Manufacturer |
GroupGear
|
DELL
|
DELL
|
StarTech.com
|
Zebra
|
Zebra
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account