We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama microSDHC 32GB UHS-I Class 10
SKU
124139
£14.20
£11.83
In stock
microSDHC 32GB Class 10 UHS-I 80MB/s + Adapter/Mobile
- This removable storage medium allows data to be written and erased as many times as is required
- micro SecureDigital High Capacity Card (microSDHC), complies with new SD 3.01 specifications
- Especially suited for real-time full HD video and 3D video recording
- Adapter for SD card format included
Category: Memory Cards
| SKU | 124139 |
|---|---|
| EAN | 4047443300423 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Y |
- This removable storage medium allows data to be written and erased as many times as is required
- For real-time/broadcast recording; allows fast and direct data transfer between a memory card and a UHS-I capable terminal device
- micro SecureDigital High Capacity Card (microSDHC), complies with new SD 3.01 specifications
- Especially suited for real-time full HD video and 3D video recording
- Adapter for SD card format included
- With a 6-month full version of Kaspersky Lab Total Security Multi-Device: protects three terminal devices from today's Internet threads, adds security for online banking, online shopping and more and keeps your kids safe online
- For real-time/broadcast recording; allows fast and direct data transfer between a memory card and a UHS-I capable terminal device
- micro SecureDigital High Capacity Card (microSDHC), complies with new SD 3.01 specifications
- Especially suited for real-time full HD video and 3D video recording
- Adapter for SD card format included
- With a 6-month full version of Kaspersky Lab Total Security Multi-Device: protects three terminal devices from today's Internet threads, adds security for online banking, online shopping and more and keeps your kids safe online
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDHC |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory adapter included | SD |
| Capacity | 32 GB |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 12 g |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Hama microSDHC 32GB UHS-I Class 10
£14.20
£11.83
|
Popular
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£20.42
£17.02
|
Bestseller
Integral 2GB MICRO SD MLC FLASH + ADAP...
£17.53
£14.61
|
Hot Product
Integral 4GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4
£19.75
£16.46
|
Integral 4GB SDHC MLC FLASH CL10 20 MB/S
£20.21
£16.84
|
Integral 4GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£18.86
£15.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
124139
|
INCF8GV2
|
INMSD2GV2
|
INMSDH4G4V2
|
INSDH4G10V1
|
INCF4GV2
|
| Manufacturer |
Hama
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
32GB to 48GB
|
8GB to 12GB
|
2GB to 4GB
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
| Flash card type |
MicroSDHC
|
CFast
|
N/A
|
N/A
|
SD
|
CFast
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account