We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Honeywell 7990G 2D Fixed bar code reader 1D/2D CMOS Black
SKU
7990G-2USBC-1
£398.98
£332.48
In stock
1D/2D, CMOS, USB/RS-232
Category: Barcode Readers
| SKU | 7990G-2USBC-1 |
|---|---|
| EAN | 5715063166864 |
| Manufacturer | Honeywell |
| Availability | Y |
With its compact, modern design and powerful imaging capabilities built on Honeywell’s extreme performance (XP) platform, the Solaris 7990g fits easily into existing enclosures used in high-volume retail checkout environments such as convenience, drug, specialty, liquor and grocery stores. The Solaris XP features 20% faster scanning speed, up to 5 m/s motion tolerance, and a wider field of view than previous Solaris models. Honeywell’s field proven XP technology handles poorly printed and damaged barcodes with ease. The Solaris XP is backwards compatible with previous models, making upgrades fast and simple.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Fixed bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 39 (ASCII), Code 128, EAN-13, EAN-8, UPC-A, UPC-E, Codabar, Interleaved 2 of 5 |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | QR Code, Data Matrix, PDF417, Aztec Code |
| Working distance | 100 cm |
| Sensor type | CMOS |
| Scanner type | 1D/2D |
| Read rate (max) | 6 reads/s |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB, RS-232 |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP53 |
| Product colour | Black |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Design | |
| Type | Fixed bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP53 |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | AC |
| Input voltage | 5.2 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 152 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 148 mm |
| Technical details | |
| Type | Fixed bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP53 |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Honeywell 7990G 2D Fixed bar code read...
£398.98
£332.48
|
Zebra LI3608-SR Handheld bar code read...
£324.10
£270.08
|
Zebra DS3608-HD Handheld bar code read...
£405.49
£337.91
|
Bestseller
Zebra DS3678-SR Handheld bar code read...
£473.10
£394.25
|
Recommended
Zebra LI3678-SR Handheld bar code read...
£491.14
£409.28
|
Popular
Zebra DS3678-HP Handheld bar code read...
£572.24
£476.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7990G-2USBC-1
|
LI3608-SR00003VZWW
|
DS3608-HD20003VZWW
|
DS3678-SR0F003VZWW
|
LI3678-SR0F003VZWW
|
DS3678-HP2F003VZWW
|
| Manufacturer |
Honeywell
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported |
N/A
|
Not supported
|
N/A
|
N/A
|
Not supported
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Sensor type |
CMOS
|
N/A
|
Laser
|
LED
|
N/A
|
Laser
|
| Scanner type |
1D/2D
|
1D
|
1D/2D
|
1D/2D
|
1D
|
1D/2D
|
| Ethernet LAN |
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Type |
Fixed bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
| Power source type |
AC
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account