We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Honeywell 8675i Wearable bar code reader 1D/2D CMOS Black
SKU
8675I400SR-2-R
£649.56
£541.30
In stock
1D/2D, CMOS, Bluetooth 5.1, 5 m, Li-Ion
Category: Barcode Readers
| SKU | 8675I400SR-2-R |
|---|---|
| EAN | 5704174947318 |
| Manufacturer | Honeywell |
| Availability | Y |
The 8675i is designed for superior performance providing always-at-hand scanning to enhance workflow productivity. With premium scanning capabilities, it processes even damaged or low-quality barcodes swiftly.
Wearable Efficiency:
Ergonomically optimized, the 8675i minimizes height off the finger to avoid interference in workspaces. All user-contact surfaces are designed for comfort, allowing easy adjustments and simple use. The triggered ring can be easily swapped for left or right-hand configurations, while the low-profile finger strap buckle prevents finger interference. Users can convert from ring to glove to lanyard/belt clip options seamlessly and without tools, and accessories accommodate a comprehensive size range.
FlexRange™ Scanning:
FlexRange Scanning technology allows users to scan from near contact to 5 feet for 100% UPC and up to 10 meters (33 feet) for 100 mil Code 39 barcodes, enabling wearable efficiency in a wider range of applications. Standard range configurations offer high speed scanning at a lower cost for workflows where extended range is not required.
Designed for Demanding Workflows:
The 8675i supports multi-shift operations with a replaceable battery for extended service life. Rated for 2,000 tumbles and equipped with IP65 sealing for durability in harsh environments, this device also features a new outdoor aimer for precise targeting in bright sunlight, ensuring optimal performance in various conditions. User-facing LEDs indicate Bluetooth status, battery charge, and health.
Wearable Efficiency:
Ergonomically optimized, the 8675i minimizes height off the finger to avoid interference in workspaces. All user-contact surfaces are designed for comfort, allowing easy adjustments and simple use. The triggered ring can be easily swapped for left or right-hand configurations, while the low-profile finger strap buckle prevents finger interference. Users can convert from ring to glove to lanyard/belt clip options seamlessly and without tools, and accessories accommodate a comprehensive size range.
FlexRange™ Scanning:
FlexRange Scanning technology allows users to scan from near contact to 5 feet for 100% UPC and up to 10 meters (33 feet) for 100 mil Code 39 barcodes, enabling wearable efficiency in a wider range of applications. Standard range configurations offer high speed scanning at a lower cost for workflows where extended range is not required.
Designed for Demanding Workflows:
The 8675i supports multi-shift operations with a replaceable battery for extended service life. Rated for 2,000 tumbles and equipped with IP65 sealing for durability in harsh environments, this device also features a new outdoor aimer for precise targeting in bright sunlight, ensuring optimal performance in various conditions. User-facing LEDs indicate Bluetooth status, battery charge, and health.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Wearable bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 39 (ASCII), Code 128, EAN-13, EAN-8, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | QR Code, Data Matrix, PDF417, Aztec Code |
| Sensor type | CMOS |
| Scanner type | 1D/2D |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 5 m |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Type | Wearable bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65.2 mm |
| Depth | 15.2 mm |
| Height | 30.3 mm |
| Technical details | |
| Type | Wearable bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Drop resistance | 1.8 m |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Honeywell 8675i Wearable bar code read...
£649.56
£541.30
|
Zebra DS3678-HP Handheld bar code read...
£572.84
£477.37
|
Recommended
Zebra LI3678 Handheld bar code reader...
£825.91
£688.26
|
Popular
Zebra LI3678-SR Handheld bar code read...
£777.84
£648.20
|
New
Zebra RS4000 Wearable bar code reader...
£686.70
£572.25
|
Bestseller
Zebra DS3678-SR Handheld bar code read...
£700.06
£583.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8675I400SR-2-R
|
DS3678-HP2F003VZWW
|
LI3678-SR3U4210S1W
|
LI3678-SR3U42A0S1W
|
RS4000-HPCSWR
|
DS3678-SR3U42A0SFW
|
| Manufacturer |
Honeywell
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported |
N/A
|
N/A
|
Not supported
|
Not supported
|
Not supported
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Green
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Standard interfaces |
Bluetooth
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Sensor type |
CMOS
|
Laser
|
N/A
|
N/A
|
Laser
|
LED
|
| Scanner type |
1D/2D
|
1D/2D
|
1D
|
1D
|
1D
|
1D/2D
|
| Ethernet LAN |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
| Type |
Wearable bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Wearable bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
| Power source type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
DC
|
Battery
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account