We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP C6657AE/57 Printhead cartridge color, 500 pages ISO/IEC 24711 17ml for HP DeskJet Series 5550/PhotoSmart 100/PhotoSmart 145/PhotoSmart 7660/PSC 1110
- Original HP 57 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~500 pages); 1 Magenta (~500 pages); 1 Yellow (~500 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Customers doing graphics and text-based documents and photo enthusiasts who want to be able to produce high quality, long-lasting photos, copies or enlargements.
- Depend on Original HP 57 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 500.00 |
| Colour | color |
| Content (ml) | 17.00 |
| SKU | C6657AE |
| EAN | 0884962780664 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Compatible Printers: HP OfficeJet 6150, HP PhotoSmart 130 XI, HP DeskJet F 4185, HP PhotoSmart 145 XI, HP OfficeJet 4250, HP DeskJet 5652, HP DeskJet 5100 Series, HP PSC 2210 XI, HP PhotoSmart 7760, HP PSC 2100 Series, HP PSC 2500 Series, HP OfficeJet 5500, HP OfficeJet 4115, HP PSC 2170, HP PSC 1315 V, HP Digital Copier Printer 410, HP DeskJet F 4140, OTC Flatjet C 680, HP OfficeJet 4214, HP DeskJet 5150, HP PhotoSmart 7459, HP OfficeJet 5500 Series, LSK ODP 200, HP OfficeJet 4252, HP PSC 1310, HP OfficeJet 4100 Series, LSK CD Printer 5000 Series, HP PSC 1110 Series, HP DeskJet 5850, HP PhotoSmart 7655, HP PSC 2210, HP Fax 1240, HP OfficeJet 4215 XI, HP PSC 2400 Series, HP PhotoSmart 7660, HP PSC 2175, HP DeskJet F 4190, HP OfficeJet 5505, HP PhotoSmart 230 XI, HP PhotoSmart 130 Series, HP PSC 1200 Series, HP PSC 2150, HP PhotoSmart 7960 GP, Olivetti JOB-JET M 400, HP PhotoSmart 240 Series, HP OfficeJet 5510 XI, HP DeskJet 5552, HP DeskJet 5500 Series, HP PSC 2110 XI, HP PSC 1219, HP DeskJet 9670, HP PSC 1315 S, HP PhotoSmart 100, HP DeskJet 5650 W, HP PSC 2405, HP PSC 1355, HP OfficeJet 4200 Series, HP OfficeJet 4110, HP PSC 1345, HP OfficeJet 5510 V, HP DeskJet 5600 Series, HP PSC 2510 XI, HP PSC 2110, HP OfficeJet 6110 XI, HP PhotoSmart 245, Olivetti JOB-JET M 300, HP OfficeJet 4105, HP PSC 1215, HP PhotoSmart 7400 Series, HP PSC 1110 V, HP OfficeJet 6110, HP PhotoSmart 130, HP DeskJet 9600 Series, HP DeskJet 5551, HP PhotoSmart 7960, HP PhotoSmart 230, HP PhotoSmart 7150, HP DeskJet 9680 GP, HP DeskJet 5550, HP DeskJet 9650, HP PhotoSmart 245 XI, Seiko Precision CD Printer 5000 PRO, OTC Flatjet C 680 Series, HP PhotoSmart 7260, HP PSC 1350 XI, HP PhotoSmart 7345, LSK CD Printer 5000 PRO, HP DeskJet F 4155 e, HP PSC 2450, HP PSC 1340, HP PSC 1217, Olivetti JOB-JET P 210, HP OfficeJet 4215 Series, HP PSC 1210, HP Fax 1240 XI, HP PSC 2000, HP PhotoSmart 7450 XI, HP DeskJet 450 CBI, HP PSC 1350, HP PhotoSmart 140 Series, HP PhotoSmart 7550, Seiko Precision CD Printer 5000, HP DeskJet 5151, HP PhotoSmart 7700 Series, HP DeskJet 450 Series, HP DeskJet 450 WBT, HP DeskJet 5550 C, HP PSC 2410 XI, HP OfficeJet 4110 V, HP PSC 1210 XI, HP DeskJet F 4150, Output Solutions Flatjet C 680, HP OfficeJet 4110 XI, HP PhotoSmart 7200 Series, HP OfficeJet 4110 Z, HP PSC 1350 Series, HP PSC 2115, HP PhotoSmart 230 Series, HP PSC 1317, HP PhotoSmart 145, HP OfficeJet 5510, HP PSC 2410 V, HP DeskJet 5655, HP PSC 1315, Telecom Italia Fax Tiziano, HP DeskJet F 4135, HP PSC 2410, HP OfficeJet 4255, HP OfficeJet 5515, HP DeskJet F 4180, HP PSC 1110, HP PhotoSmart 7450, HP DeskJet 9680, HP PSC 2210 V, OTC Flatjet C 680 XI, Odixion Digistudio 3000, HP PSC 2105, HP PSC 1312, HP OfficeJet 4105 Z, HP OfficeJet 4259, HP PhotoSmart 7350, HP PSC 1315 Series, LSK CD Printer 5000 Pro Recorder, HP DeskJet F 4100 Series, HP PhotoSmart 7755, HP PhotoSmart 7762, HP PSC 2420, HP DeskJet F 4194, HP DeskJet 5650, HP PSC 2510, HP PSC 2210 Series, HP PSC 1100 Series, Seiko Precision CD Printer 5000 Pro Recorder, HP DeskJet F 4175, HP OfficeJet 4212, HP PSC 2550, HP DeskJet 5145, HP PSC 1350 V, HP OfficeJet 5510 Series, HP PSC 2110 Series, HP PhotoSmart 7900 Series, HP OfficeJet 4215, HP PhotoSmart 7762 W, HP PSC 2110 V, HP PSC 2200 Series, HP OfficeJet 4251, HP PhotoSmart 7600 Series, HP DeskJet F 4172, HP Digital Copier 410, HP PSC 1110 XI, HP PhotoSmart 7100 Series, Seiko Precision CD Printer 5000 Series, HP PSC 1315 XI, HP DeskJet 450 CI, HP DeskJet 5150 W, HP OfficeJet 4110 Series, LSK CD Printer 5000, HP OfficeJet 4219, HP PSC 2410 Series, HP OfficeJet 4215 V, HP PSC 1205, HP PhotoSmart 7300 Series
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink page yield | 500 pages |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Compatibility | HP 57 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 808736161176, 884962780671, 884962780664 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (999) 808736161176; (UUQ) 884962780671; (UUS) 884962780664 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 36.3 mm |
| Weight | 56 g |
| Height | 140.5 mm |
| Depth | 116.1 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 90 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 113 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 90 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 113 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 808736161176, 884962780671, 884962780664 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (999) 808736161176; (UUQ) 884962780671; (UUS) 884962780664 |
| Safety regulation & standards | |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross weight | 201.6 kg |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 5.5 kg |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HP C6657AE/57 Printhead cartridge colo...
£68.24
£56.87
|
New
HP C9372A/72 Ink cartridge magenta 130...
£86.14
£71.78
|
Hot Product
HP Q5949A/49A Toner cartridge black, 2...
£83.32
£69.43
|
Recommended
HP C9383A/72 Printhead magenta + cyan...
£90.30
£75.25
|
HP C9407A/70 Printhead foto black + gr...
£95.78
£79.82
|
Bestseller
HP C9403A/72 Ink cartridge black matt...
£86.35
£71.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C6657AE
|
C9372A
|
Q5949A
|
C9383A
|
C9407A
|
C9403A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account