We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP C9364EE/337 Printhead cartridge black, 420 pages ISO/IEC 24711 11ml for HP DeskJet D 4160/5940/6940/OfficeJet 6310/PhotoSmart 8750
- Original HP 337 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~420 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- HP 337 Ink Cartridges print darker, laser-quality black text that offers greater resistance to highlighter pen smear. This black ink delivers enhanced durability and superior fade-resistance.
- Owners of HP inkjet printers who need to print professional-looking documents for the office or home, and individuals who need to print documents that have a greater resistance to highlighter pen smear.
- Depend on Original HP 337 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 420.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 11.00 |
| SKU | C9364EE |
| EAN | 0884962780572 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
HP 337 Ink Cartridges print darker, laser-quality black text that offers greater resistance to highlighter pen smear. This black ink delivers enhanced durability and superior fade-resistance.
Compatible Printers: HP OfficeJet 6318, HP PhotoSmart C 4100, HP PhotoSmart 2575, HP PhotoSmart 8000 Series, HP PhotoSmart 8750, HP DeskJet 6988 DT, HP PhotoSmart C 4110, HP DeskJet 5900 Series, HP DeskJet D 4160, HP OfficeJet H 470, HP DeskJet 6988 Series, HP PhotoSmart D 5160, HP PhotoSmart 8750 GP, HP PhotoSmart 8050 Series, HP OfficeJet Pro K 7100, HP OfficeJet 150 Mobile, HP OfficeJet 6310 V, HP PhotoSmart D 5100 Series, HP DeskJet 6980, HP PhotoSmart 2575 xi, HP PhotoSmart C 4150, HP OfficeJet H 470 B, HP PhotoSmart C 4170, HP PhotoSmart 8050 XI, HP DeskJet D 4155, HP PhotoSmart C 4190, HP OfficeJet 6313, HP PhotoSmart D 5060, HP DeskJet 6980 DT, HP PhotoSmart 8030, HP OfficeJet K 7108, HP DeskJet 5940, HP DeskJet 6988, HP OfficeJet 6304, HP PhotoSmart D 5063, HP PhotoSmart C 4180, HP DeskJet 6985, HP DeskJet 6988 XI, HP OfficeJet K 7100 Series, HP PhotoSmart 8049, HP DeskJet D 4100 Series, HP OfficeJet H 470 WF, HP PhotoSmart D 5145, HP PhotoSmart C 4140, HP DeskJet D 4145, HP PhotoSmart D 5000 Series, HP PhotoSmart D 5065, HP DeskJet 6940 DT, HP OfficeJet 100, HP OfficeJet K 7103, HP OfficeJet Pro K 7100 Series, HP OfficeJet H 470 WBT, HP DeskJet 5943, HP PhotoSmart 8050 V, HP OfficeJet 6300 Series, HP PhotoSmart D 5155, HP PhotoSmart 2570, HP PhotoSmart C 4175, HP OfficeJet 6310, HP OfficeJet K 7100, HP PhotoSmart 8050, HP OfficeJet 6310 XI, HP OfficeJet 6315, HP OfficeJet H 470 BT, HP PhotoSmart 8700 Series, HP PhotoSmart 2500 Series, HP OfficeJet H 470 Series, HP DeskJet 6900 Series, HP DeskJet 6940, HP OfficeJet 6310 Series, HP OfficeJet 6305, HP DeskJet 5950, HP PhotoSmart C 4100 Series
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 420 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP 337 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780947, 884962825679, 884962780572 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780947; (999) 884962825679; (UUS) 884962780572 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 141 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package weight | 53 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 37 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 113 mm |
| Package weight | 53 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 37 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780947, 884962825679, 884962780572 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780947; (999) 884962825679; (UUS) 884962780572 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross weight | 147.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.6 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP C9364EE/337 Printhead cartridge bla...
£44.58
£37.15
|
New
HP C8091A Staples, 5K pages for Canon...
£37.39
£31.16
|
Recommended
HP HEAVYWEIGHT COATEDPAP-24IN 30 5M 130
£44.41
£37.01
|
HP BRIGHTWHITE INKJET PAP-36IN 91 4M 90
£65.76
£54.80
|
Bestseller
HP COATED PAPER-36IN 45 7M 90
£51.96
£43.30
|
Popular
HP C6036A printing paper Matte White
£44.57
£37.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C9364EE
|
C8091A
|
C6029C
|
C6810A
|
C6020B
|
C6036A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Finish type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Matte
|
| Recommended usage |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Inkjet printing
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account