We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP CB318EE/364 Ink cartridge cyan, 300 pages ISO/IEC 24711 3ml for HP PhotoSmart B 110/C 309/D 5460/Plus/Premium
- Original HP 364 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 364 ink cartridges work with: HP DeskJet 3522, 3524; HP Photosmart 5522, 5524, B210c
- 1 Cyan (~300 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
- Ideal for customers who want easy and affordable way to print both high-quality photos and sharp looking colour documents conveniently at home.
- Depend on Original HP 364 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| SKU | CB318EE |
|---|---|
| EAN | 0883585705269 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
Compatible Printers: HP PhotoSmart 6520 e All-in-One, HP PhotoSmart 7520 e All-in-One, HP PhotoSmart Premium B 210 e, HP PhotoSmart Premium B 410 Series, HP PhotoSmart 5522 e All-in-One, HP PhotoSmart 6500 Series, HP PhotoSmart 5510 e-All-in-One, HP PhotoSmart Plus B 209 c, HP PhotoSmart Wireless B 109 n, HP PhotoSmart Premium Fax, HP PhotoSmart Premium C 309 g, HP PhotoSmart eStation, HP PhotoSmart Premium B 210 Series, HP PhotoSmart C 5373, HP PhotoSmart D 7500 Series, HP PhotoSmart Plus B 209 b, HP PhotoSmart Premium B 410 a, HP PhotoSmart Wireless B 109 a, HP PhotoSmart Plus B 200 Series, HP PhotoSmart Wireless B 100 Series, HP PhotoSmart C 5300 Series, HP PhotoSmart Premium B 210 b, HP PhotoSmart D 5400 Series, HP PhotoSmart 5524 e All-in-One, HP DeskJet D 5445, HP PhotoSmart 5520 e All-in-One, HP DeskJet 3524, HP OfficeJet 4610, HP PhotoSmart Premium Touchsmart Web, HP PhotoSmart C 6324, HP PhotoSmart B 109 a, HP DeskJet 3070 Series, HP DeskJet 3521, HP PhotoSmart 7510 e-All-in-One, HP PhotoSmart Premium B 210 c, HP PhotoSmart Premium B 210, HP PhotoSmart Premium B 010 Series, HP PhotoSmart C 5393, HP PhotoSmart D 5468, HP PhotoSmart Premium C 410 b, HP OfficeJet 4622, HP PhotoSmart Plus, HP PhotoSmart Premium B 410 c, HP PhotoSmart 6525 e All-in-One, HP PhotoSmart Premium C 410 d, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 c, HP DeskJet D 5460, HP PhotoSmart Premium C 410 a, HP PhotoSmart Premium C 410 Series, HP PhotoSmart D 5460, HP DeskJet 3070 A, HP PhotoSmart C 6380, HP PhotoSmart D 7560, HP PhotoSmart Wireless B 109 e, HP PhotoSmart Premium C 410 c, HP PhotoSmart eStation C 510 Series, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 a, HP PhotoSmart Premium C 410 e, HP PhotoSmart Premium TouchSmart Web C 309 n, HP PhotoSmart D 5445, HP PhotoSmart C 5370, HP PhotoSmart C 5380, HP PhotoSmart C 5324, HP PhotoSmart B 8550, HP PhotoSmart Wireless B 109 d, HP PhotoSmart 5525 e All-in-One, HP PhotoSmart Premium Fax C 309 a, HP PhotoSmart Premium B 010 a, HP PhotoSmart Wireless B 109 g, HP DeskJet 3522, HP PhotoSmart eStation C 510 a, HP PhotoSmart Wireless B 109 c, HP PhotoSmart Premium B 210 a, HP PhotoSmart Premium B 010 b, HP PhotoSmart Wireless B 109 f, HP PhotoSmart Wireless B 109 b, HP PhotoSmart 6510 e-All-in-One, HP PhotoSmart D 5463, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 e, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 d, HP PhotoSmart C 5383, HP OfficeJet 7515, HP DeskJet D 5400 Series, HP PhotoSmart Plus B 209 a, HP PhotoSmart C 5390, HP OfficeJet 4620, HP PhotoSmart 5514 e-All-in-One, HP PhotoSmart C 6300 Series, HP PhotoSmart Premium C 310 a, HP DeskJet 3520 e-All-in-One, HP PhotoSmart C 5388, HP PhotoSmart C 6383, HP PhotoSmart 5515 e-All-in-One, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 Series, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 f
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | CB318EE |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Small medium business |
| Compatibility | HP 364 ink cartridges work with: HP DeskJet 3522, 3524 HP Photosmart 5522, 5524, B210c |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585705320, 883585705351, 884962754481, 883585705269, 883585705283, 883585705276, 883585705290 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (201) 883585705320; (251) 883585705351; (301) 884962754481; (ABB) 883585705269; (ABE) 883585705283; (BA1) 883585705276; (BA3) 883585705290 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 107 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 24 mm |
| Package depth | 24 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 24 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3840 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1072 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 64 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585705320, 883585705351, 884962754481, 883585705269, 883585705283, 883585705276, 883585705290 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (201) 883585705320; (251) 883585705351; (301) 884962754481; (ABB) 883585705269; (ABE) 883585705283; (BA1) 883585705276; (BA3) 883585705290 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1072 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 201.6 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.76 kg |
| Products per pallet | 3840 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1072 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 64 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 2.76 kg |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 2.76 kg (6.08 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP CB318EE/364 Ink cartridge cyan, 300...
£16.10
£13.42
|
Popular
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
£15.49
£12.91
|
Recommended
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
£15.49
£12.91
|
Canon 1035B001/PGI-9C Ink cartridge cy...
£14.90
£12.42
|
Hot Product
Canon 0621B001/CLI-8C Ink cartridge cy...
£15.49
£12.91
|
Canon 1040B001/PGI-9R Ink cartridge re...
£14.90
£12.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CB318EE
|
0623B001
|
0622B001
|
1035B001
|
0621B001
|
1040B001
|
| Manufacturer |
HP
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Printing colours |
Cyan
|
Yellow
|
Magenta
|
Cyan
|
Cyan
|
Red
|
| Brand compatibility |
HP
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account