We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP CB319EE/364 Ink cartridge magenta, 300 pages ISO/IEC 24711 3ml for HP PhotoSmart B 110/C 309/D 5460/Plus/Premium
- Original HP 364 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 364 ink cartridges work with: HP DeskJet 3522, 3524; HP Photosmart 5522, 5524, B210c
- 1 Magenta (~300 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
- Ideal for customers who want easy and affordable way to print both high-quality photos and sharp looking colour documents conveniently at home.
- Depend on Original HP 364 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| SKU | CB319EE |
|---|---|
| EAN | 0883585705382 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Versatile Original HP ink cartridges help meet your printing needs – from store-quality photos, to office documents, to web prints. Print vibrant colours that pop using individual ink cartridges that you can replace one at a time.
Compatible Printers: HP PhotoSmart Wireless B 109 f, HP DeskJet D 5460, HP PhotoSmart D 5400 Series, HP PhotoSmart 5525 e All-in-One, HP PhotoSmart eStation C 510 a, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 e, HP PhotoSmart Premium B 010 a, HP PhotoSmart 5515 e-All-in-One, HP PhotoSmart C 6383, HP PhotoSmart Premium C 410 c, HP PhotoSmart C 6300 Series, HP PhotoSmart C 5370, HP PhotoSmart 6500 Series, HP OfficeJet 7515, HP PhotoSmart Premium B 210 a, HP PhotoSmart Premium B 210 e, HP PhotoSmart D 7560, HP DeskJet 3070 Series, HP PhotoSmart C 6380, HP PhotoSmart Wireless B 109 a, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 a, HP PhotoSmart Premium C 410 a, HP DeskJet 3520 e-All-in-One, HP PhotoSmart 5522 e All-in-One, HP DeskJet 3522, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 f, HP OfficeJet 4610, HP PhotoSmart D 5463, HP PhotoSmart Premium B 210 b, HP PhotoSmart C 5388, HP DeskJet 3521, HP PhotoSmart D 5468, HP PhotoSmart C 6324, HP PhotoSmart C 5380, HP PhotoSmart Premium B 210 Series, HP PhotoSmart Plus B 209 a, HP PhotoSmart Wireless B 109 n, HP PhotoSmart Premium B 210, HP PhotoSmart 7510 e-All-in-One, HP PhotoSmart Premium C 410 Series, HP PhotoSmart eStation, HP PhotoSmart Wireless B 109 b, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 Series, HP PhotoSmart D 7500 Series, HP PhotoSmart eStation C 510 Series, HP PhotoSmart Premium C 410 e, HP PhotoSmart Plus B 200 Series, HP PhotoSmart Premium B 410 Series, HP PhotoSmart C 5393, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 c, HP DeskJet D 5445, HP PhotoSmart Premium B 410 a, HP PhotoSmart Wireless B 109 c, HP PhotoSmart Wireless B 100 Series, HP PhotoSmart C 5373, HP OfficeJet 4622, HP PhotoSmart C 5300 Series, HP PhotoSmart 5524 e All-in-One, HP PhotoSmart Premium B 210 c, HP PhotoSmart Plus B 209 b, HP PhotoSmart 6525 e All-in-One, HP DeskJet 3524, HP PhotoSmart 5514 e-All-in-One, HP PhotoSmart B 8550, HP PhotoSmart Plus B 209 c, HP PhotoSmart 5510 e-All-in-One, HP PhotoSmart Premium Touchsmart Web, HP PhotoSmart Premium C 310 a, HP PhotoSmart Premium B 410 c, HP PhotoSmart 6520 e All-in-One, HP PhotoSmart Wireless B 109 e, HP PhotoSmart Wireless e-All-in-One B 110 d, HP DeskJet 3070 A, HP PhotoSmart Wireless B 109 g, HP PhotoSmart C 5390, HP PhotoSmart Premium B 010 Series, HP DeskJet D 5400 Series, HP PhotoSmart 5520 e All-in-One, HP PhotoSmart Premium C 410 b, HP PhotoSmart B 109 a, HP PhotoSmart 6510 e-All-in-One, HP PhotoSmart Premium Fax, HP OfficeJet 4620, HP PhotoSmart D 5460, HP PhotoSmart D 5445, HP PhotoSmart C 5324, HP PhotoSmart Premium Fax C 309 a, HP PhotoSmart Premium C 410 d, HP PhotoSmart Premium C 309 g, HP PhotoSmart C 5383, HP PhotoSmart Plus, HP PhotoSmart Premium B 010 b, HP PhotoSmart 7520 e All-in-One, HP PhotoSmart Premium TouchSmart Web C 309 n, HP PhotoSmart Wireless B 109 d
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | CB319EE |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia, Netherlands |
| BCP bubble graphic colour | Magenta |
| HP segment | Small medium business |
| Compatibility | HP 364 ink cartridges work with: HP DeskJet 3522, 3524 HP Photosmart 5522, 5524, B210c |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia, Netherlands |
| BCP bubble graphic colour | Magenta |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585705443, 883585705474, 884962754498, 883585705382, 883585705405, 883585705399, 883585705412 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (201) 883585705443; (251) 883585705474; (301) 884962754498; (ABB) 883585705382; (ABE) 883585705405; (BA1) 883585705399; (BA3) 883585705412 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 107 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 24 mm |
| Package depth | 24 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 24 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3840 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1072 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 64 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585705443, 883585705474, 884962754498, 883585705382, 883585705405, 883585705399, 883585705412 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (201) 883585705443; (251) 883585705474; (301) 884962754498; (ABB) 883585705382; (ABE) 883585705405; (BA1) 883585705399; (BA3) 883585705412 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia, Netherlands |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1072 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia, Netherlands |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 201.6 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.76 kg |
| Products per pallet | 3840 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1072 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 64 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 2.76 kg |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 2.76 kg (6.08 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP CB319EE/364 Ink cartridge magenta,...
£16.00
£13.33
|
Popular
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
£15.38
£12.82
|
Recommended
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
£15.38
£12.82
|
Canon 1035B001/PGI-9C Ink cartridge cy...
£14.80
£12.33
|
Hot Product
Canon 0621B001/CLI-8C Ink cartridge cy...
£15.38
£12.82
|
Canon 1040B001/PGI-9R Ink cartridge re...
£14.80
£12.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CB319EE
|
0623B001
|
0622B001
|
1035B001
|
0621B001
|
1040B001
|
| Manufacturer |
HP
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Printing colours |
Magenta
|
Yellow
|
Magenta
|
Cyan
|
Cyan
|
Red
|
| Brand compatibility |
HP
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account