We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP CC640EE/300 Printhead cartridge black, 200 pages ISO/IEC 24711 4ml for HP DeskJet D 2500/Fax 640/OfficeJet J 4500
- Original HP 300 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~200 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Print high quality text documents and vivid colour images that resist fading.[1] Get easy, affordable printing and user-friendly features that let you finish printing a critical job even when you're low on one ink and easily reorder and recycle.[2]
- Home customers and small-business customers in developed and emerging markets who want an inexpensive, simple and reliable printing solution that delivers high-quality output.
- Depend on Original HP 300 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 200.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 4.00 |
| SKU | CC640EE |
| EAN | 0884962780473 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Print high quality text documents and vivid colour images that resist fading.[1] Get easy, affordable printing and user-friendly features that let you finish printing a critical job even when you're low on one ink and easily reorder and recycle.[2]
Compatible Printers: HP Fax 640, HP DeskJet F 4440, HP DeskJet D 1663, HP PhotoSmart C 4688, HP DeskJet D 2560, HP OfficeJet 4500 Wireless, HP DeskJet F 2488, HP DeskJet D 2666, HP PhotoSmart C 4683, HP DeskJet F 4400 Series, HP DeskJet F 4488, HP DeskJet D 5660, HP DeskJet F 2483, HP DeskJet F 2476, HP DeskJet D 2545, HP DeskJet F 4470, HP DeskJet F 2423, HP OfficeJet J 4535, HP PhotoSmart e-All-in-One D 110 b, HP DeskJet F 4200 Series, HP DeskJet F 2418, HP DeskJet D 5500 Series, HP DeskJet D 2530, HP OfficeJet J 4500 Series, HP DeskJet D 5563, HP OfficeJet J 4660, HP PhotoSmart C 4690, HP PhotoSmart C 4783, HP DeskJet F 2420, HP OfficeJet J 4585, HP OfficeJet J 4545, HP PhotoSmart C 4670, HP DeskJet F 4280, HP PhotoSmart C 4635, HP OfficeJet J 4524, HP DeskJet F 4292, HP DeskJet D 2660, HP PhotoSmart C 4750, HP DeskJet D 5560, HP OfficeJet J 4624, HP OfficeJet 4500, HP OfficeJet 4500 - G 510 g, HP DeskJet F 4272, HP PhotoSmart C 4685, HP DeskJet D 1600 Series, HP DeskJet F 4250, HP DeskJet F 4480, HP DeskJet D 2566, HP OfficeJet J 4540, HP DeskJet F 4583, HP DeskJet F 4435, HP Fax 2140, HP DeskJet F 2480, HP DeskJet D 5600 Series, HP DeskJet F 4235, HP OfficeJet 4500 - G510a, HP PhotoSmart C 4680, HP DeskJet F 4450, HP PhotoSmart e-All-in-One D 110 a, HP Envy 114 e-All-in-One, HP OfficeJet J 4680 C, HP OfficeJet J 4680, HP PhotoSmart C 4740, HP OfficeJet 4500 Series, HP Envy 111 e-All-in-One, HP DeskJet F 4500 Series, HP DeskJet F 4224, HP DeskJet F 2400 Series, HP OfficeJet J 4550, HP PhotoSmart C 4610, HP Fax 650, HP PhotoSmart C 4795, HP DeskJet F 4213, HP PhotoSmart C 4785, HP DeskJet F 4424, HP DeskJet F 4492, HP DeskJet D 5568, HP DeskJet D 2563, HP PhotoSmart C 4600 Series, HP DeskJet F 4472, HP Envy 120 e-All-in-One, HP Envy 110 Series, HP DeskJet F 4288, HP DeskJet F 4240, HP DeskJet F 2440, HP DeskJet D 2680, HP DeskJet F 4293, HP DeskJet D 2600 Series, HP PhotoSmart C 4780, HP DeskJet F 4473, HP OfficeJet J 4600 Series, HP DeskJet F 4210, HP PhotoSmart C 4650, HP DeskJet F 4580, HP PhotoSmart e-All-in-One D 110 Series, HP DeskJet F 4283, HP PhotoSmart C 4640, HP Envy 121 e-All-in-One, HP DeskJet F 2430, HP DeskJet F 4275, HP DeskJet F 4483, HP PhotoSmart C 4700 Series, HP DeskJet D 1658, HP DeskJet D 1660, HP OfficeJet J 4580, HP DeskJet D 2668, HP Envy 120 Series, HP PhotoSmart C 4788, HP DeskJet D 1668, HP DeskJet F 2492, HP Envy 110 e-All-in-One, HP DeskJet F 4273, HP Envy 100 e-All-in-One, HP DeskJet F 2410, HP DeskJet F 4230, HP PhotoSmart C 4799
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 200 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Compatibility | HP 300 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 70% |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585763344, 883585763375, 884962780824, 884962825617, 883585763276, 883585763283, 883585763290, 883585763313, 884962780473 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (201) 883585763344; (251) 883585763375; (301) 884962780824; (999) 884962825617; (ABB) 883585763276; (ABD) 883585763283; (ABF) 883585763290; (BA3) 883585763313; (UUS) 884962780473 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 116 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 36 mm |
| Package depth | 36 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 116 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 36 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 116 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1128 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585763344, 883585763375, 884962780824, 884962825617, 883585763276, 883585763283, 883585763290, 883585763313, 884962780473 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (201) 883585763344; (251) 883585763375; (301) 884962780824; (999) 884962825617; (ABB) 883585763276; (ABD) 883585763283; (ABF) 883585763290; (BA3) 883585763313; (UUS) 884962780473 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1128 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 193.4 kg |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1128 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 3.51 kg |
You may also be interested in
| Product |
New
HP CC640EE/300 Printhead cartridge bla...
£26.53
£22.11
|
Recommended
HP C8091A Staples, 5K pages for Canon...
£37.39
£31.16
|
Hot Product
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
£25.82
£21.52
|
Popular
HP Q7432A Staples, 2x1.5K pages Pack=2...
£34.56
£28.80
|
HP UNIVERSAL BOND PAPER - 24IN 45 7M 80
£28.01
£23.34
|
Bestseller
HP Everyday Photo Paper Glossy 200 g/m...
£21.83
£18.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CC640EE
|
C8091A
|
C9351AE
|
Q7432A
|
Q1396A
|
Q2510A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Finish type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Gloss
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account