HP J3M68A/981A Ink cartridge cyan, 6K pages ISO/IEC 19798 70ml for HP PageWide E 58650/556
SKU
J3M68A
In stock
981A Cyan Original PageWide Cartridge
  • Original HP 981A PageWide Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Cyan (~6,000 pages)
  • Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
  • Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
  • Depend on Original HP 981A PageWide Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 1 Cartridge
More Information
Printing colours Cyan
Capacity 6000.00
Colour cyan
Content (ml) 70.00
SKU J3M68A
EAN 0888793202067
Manufacturer HP
Availability Y
Features
Colour ink typePigment-based ink
Ink typePigment-based ink
Colour ink cartridges quantity1
Colour ink volume70 ml
Colour ink page yield6000 pages
Printing coloursCyan
Cartridge capacityStandard Yield
Country of originMalaysia
HP segmentHome
Quantity per pack1 pc(s)
Package typeBox
UNSPSC-code441031052
Pallet weight (imperial)883 kg (1946.7 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1219.2 x 1016 x 1927.1 mm (48 x 40 x 75.9")
Technical details
Package typeBox
Country of originMalaysia
UNSPSC-code441031052
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)0.8
HP GTIN (EAN/UPC)888793202067
Box contents1 Cartridge
Other EU Hazard statement(s)EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Storage temperature (T-T)-40 - 60 °C
Operating temperature (T-T)5 - 35 °C
Weight & dimensions
Width215 mm
Weight170 g
Height48 mm
Depth28 mm
Package depth28 mm
Package weight190 g
Package width215 mm
Package height48 mm
Packaging data
Package depth28 mm
Package weight190 g
Package width215 mm
Package height48 mm
Quantity per pack1 pc(s)
Products per pallet4320 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1219.2 x 1016 x 1927 mm
Layers per pallet9 pc(s)
Master (outer) cases per pallet180 pc(s)
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)888793202067
Sustainability
Other features
Logistics data
Master (outer) cases per pallet layer20 pc(s)
Pallet gross weight883 kg
Products per master (outer) case24 pc(s)
Master (outer) case gross weight4.71 kg
Products per pallet4320 pc(s)