HP J3M71A/981A Ink cartridge black, 6K pages ISO/IEC 19798 106ml for HP PageWide E 58650/556
SKU
J3M71A
In stock
981A Black Original PageWide Cartridge
  • Original HP 981A PageWide Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~6,000 pages)
  • Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
  • Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
  • Depend on Original HP 981A PageWide Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • 1 Cartridge
More Information
Printing colours Black
Capacity 6000.00
Colour black
Content (ml) 106.00
SKU J3M71A
EAN 0888793202098
Manufacturer HP
Availability Y
Features
Black ink typePigment-based ink
Ink typePigment-based ink
Black ink cartridges quantity1
Colour ink volume69 ml
Brand compatibilityHP
Black ink page yield6000 pages
Printing coloursBlack
Cartridge capacityStandard Yield
Country of originMalaysia
Print technologyInkjet
HP segmentHome
Quantity per pack1 pc(s)
Package typeBox
Maximum duty cycle6000 pages per month
UNSPSC-code44103105
Pallet weight (imperial)762.8 kg (1681.7 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1219.2 x 1016 x 1549.9 mm (48 x 40 x 61")
Technical details
Package typeBox
Country of originMalaysia
Print technologyInkjet
UNSPSC-code44103105
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)2
HP GTIN (EAN/UPC)888793202098
Box contents1 Cartridge
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Storage temperature (T-T)-40 - 60 °C
Storage relative humidity (H-H)0 - 100%
Operating temperature (T-T)5 - 35 °C
Weight & dimensions
Width215 mm
Weight230 g
Height47 mm
Depth35 mm
Package depth35 mm
Package weight240 g
Package width215 mm
Package height47 mm
Packaging data
Package depth35 mm
Package weight240 g
Package width215 mm
Package height47 mm
Quantity per pack1 pc(s)
Products per pallet2880 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1219.2 x 1016 x 1550 mm
Layers per pallet8 pc(s)
Master (outer) cases per pallet144 pc(s)
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)888793202098
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross width121.9 cm
Pallet gross length101.6 cm
Pallet gross height192.7 cm
Master (outer) cases per pallet layer18 pc(s)
Pallet gross weight762.8 kg
Products per master (outer) case20 pc(s)
Master (outer) case gross weight5.05 kg
Products per pallet2880 pc(s)