We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Keyed Cable Lock 10 mm
- Wrap the 6 ft (1.83 m) vinyl-coated, galvanized steel cable around any secure object and attach to your notebook. Insert the master key into the lock and turn clockwise 90 degrees for a great IT manager solution.
- The cable head swivels 360-degrees to help you position the cable as needed before you lock.
- Get the reassurance of a one-year limited warranty.
| SKU | T1A62AA |
|---|---|
| EAN | 0889894467546 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Loop and lock
Wrap the 6 ft (1.83 m) vinyl-coated, galvanized steel cable around any secure object and attach to your notebook. Insert the master key into the lock and turn clockwise 90 degrees for a great IT manager solution.
Room to move
The cable head swivels 360-degrees to help you position the cable as needed before you lock.
Rest easy
Get the reassurance of a one-year limited warranty.
Help keep your notebook safe in the office and high-traffic areas by tethering it to a secure surface with the HP Master Keyed Cable Lock 10mm, designed specifically for ultra-thin profile notebooks.
| Technical details | |
|---|---|
| Keys quantity | 2 keys |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Lock type | Round key |
| Cable length | 1.83 m |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Features | |
| Keys quantity | 2 keys |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Lock type | Round key |
| Cable length | 1.83 m |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Material | Galvanized steel |
| Product colour | Black |
| HP segment | Business |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.83 m |
| Weight | 120 g |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Galvanized steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83014090 |
| UNSPSC-code | 46171502 |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with all computer equipment with an industry-standard lock slot. |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP Keyed Cable Lock 10 mm
£28.01
£23.34
|
Recommended
HP C8091A Staples, 5K pages for Canon...
£37.39
£31.16
|
Bestseller
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
£25.94
£21.62
|
Popular
HP Q7432A Staples, 2x1.5K pages Pack=2...
£34.56
£28.80
|
New
HP 3 year with Standard Exchange for C...
£41.89
£34.91
|
HP Advanced Photo Paper Glossy 250 g/m...
£29.76
£24.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T1A62AA
|
C8091A
|
C9351AE
|
Q7432A
|
UH761E
|
Q8697A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account