We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Master Keyed Docking Station Cable Lock
SKU
AY474AA
£23.33
£19.44
In stock
Master Keyed Docking Station Cable Lock
Category: Cable Locks
| SKU | AY474AA |
|---|---|
| EAN | 5711045576973 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
The HP Docking Station Cable Lock is dramatically simpler to use than previous locks and delivers enhanced security. The HP Docking Station Cable Lock gives you two locking options: lock the docking station only (which also prevents access to the advanced docking stations drive bay) or lock both the docking station and the notebook.
- Physically secure your notebook and docking station in just 3 steps.
- Secure the drive bay in your HP 120W or 230W Advanced Docking Station.
- Integrate into the HP Docking Station or HP Advanced Docking Station via the unique lock cavity providing enhanced security.
- Physically secure your notebook and docking station in just 3 steps.
- Secure the drive bay in your HP 120W or 230W Advanced Docking Station.
- Integrate into the HP Docking Station or HP Advanced Docking Station via the unique lock cavity providing enhanced security.
| Technical details | |
|---|---|
| Keys quantity | 2 keys |
| Lock type | Round key |
| Cable length | 1.85 m |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Cable lock security features | Master keyed |
| Best uses | Dock station |
| Features | |
| Keys quantity | 2 keys |
| Locking | Yes |
| Lock type | Round key |
| Cable length | 1.85 m |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Material | Galvanized steel |
| Product colour | Black |
| Cable lock security features | Master keyed |
| HP segment | Business |
| Best uses | Dock station |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 1.85 m |
| Weight | 250 g |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Galvanized steel |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Master Keyed Docking Station Cable...
£23.33
£19.44
|
Bestseller
HP Ultraslim Keyed cable lock Black 1....
£23.33
£19.44
|
Hot Product
Lenovo 57Y4303 cable lock Black, Silve...
£31.67
£26.39
|
DICOTA Stand-alone Notebook Security L...
£23.33
£19.44
|
Popular
HP Combination Lock
£26.45
£22.04
|
Recommended
Compulocks T-bar Security Keyed Cable...
£27.76
£23.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AY474AA
|
H4D73AA
|
57Y4303
|
D30867
|
T0Y15AA
|
CL15
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Lenovo
|
Dicota
|
HP
|
Compulocks
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account