We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP MM0500FAMYT internal hard drive 500 GB 7200 RPM 2.5" SAS
SKU
MM0500FAMYT
£255.25
£212.71
In stock
500GB, 7200 rpm, 2.5", SAS
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | MM0500FAMYT |
| EAN | 5704174552383 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HP MM0500FAMYT internal hard drive 500...
£255.25
£212.71
|
Popular
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£254.62
£212.18
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£213.14
£177.62
|
Recommended
Western Digital Purple internal hard d...
£215.95
£179.96
|
Hot Product
Western Digital Purple internal hard d...
£248.68
£207.23
|
DELL VTHDD internal hard drive 1.8 TB...
£235.81
£196.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MM0500FAMYT
|
ST4000NM0033
|
WD40PURX
|
WD30PURX
|
WD60PURX
|
VTHDD
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Western Digital
|
DELL
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
NAS
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account