We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Prelude Pro 17.3-inch Laptop Bag
SKU
3E2P1AA
£31.13
£25.94
In stock
Prelude Pro 17.3-inch Laptop Bag
- Made with 95% recycled external fabric and finished with water-resistant coating, this laptop bag combines a lightweight and stylish design to encourage innovators and achievers to be their best selves wherever they go.
- The shoulder strap is adjustable and padded so you can hustle without restraints as you wade through a busy workday.
- Rest easy with an HP standard one-year limited warranty.
Category: Notebook Cases
| Brand compatibility | HP |
|---|---|
| Maximum screen size | 17.3 " |
| Material | Polyester,Polyethylene |
| Case type | Messenger case |
| SKU | 3E2P1AA |
| EAN | 0195908308935 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Designed with sustainability in mind
Made with 95% recycled external fabric and finished with water-resistant coating, this laptop bag combines a lightweight and stylish design to encourage innovators and achievers to be their best selves wherever they go.
Designed around you
The shoulder strap is adjustable and padded so you can hustle without restraints as you wade through a busy workday.
Purpose meets style
A stylish laptop bag designed with recycled fabric.
A stylish laptop bag designed with recycled fabric.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Package width | 450 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Width | 450 mm |
| Weight | 440 g |
| Package weight | 440 g |
| Height | 315 mm |
| Depth | 60 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Colour name | Charcoal |
| Case type | Messenger case |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester, Polyethylene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fits most laptops 17.3 inch diagonally measured. |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| HP segment | Home |
| Brand compatibility | HP |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | 65% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Sustainability compliance | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Charcoal |
| Case type | Messenger case |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester, Polyethylene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fits most laptops 17.3 inch diagonally measured. |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Brand compatibility | HP |
| Technical details | |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester, Polyethylene |
| Compatibility | Fits most laptops 17.3 inch diagonally measured. |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Case type | Messenger case |
| Water-resistant | Yes |
| Box contents | Laptop bag |
| Sustainable technologies and materials | 65% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging data | |
| Package width | 450 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package weight | 440 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Water-resistant | Yes |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Prelude Pro 17.3-inch Laptop Bag
£31.13
£25.94
|
Bestseller
Kensington Simply Portable SP25 15.6”...
£37.12
£30.93
|
Hot Product
Kensington SP17 Classic Laptop Sleeve
£27.92
£23.27
|
Popular
DICOTA D31008 laptop case 39.6 cm (15....
£41.53
£34.61
|
Wenger/SwissGear LEGACY notebook case...
£36.88
£30.73
|
Recommended
Wenger/SwissGear Insight notebook case...
£36.82
£30.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3E2P1AA
|
K63207EU
|
K62567US
|
D31008
|
600654
|
600646
|
| Manufacturer |
HP
|
Kensington
|
Kensington
|
Dicota
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
Nylon
|
| Case type |
Messenger case
|
Backpack
|
Sleeve case
|
Backpack
|
Briefcase
|
Briefcase
|
| Maximum screen size |
17" to 18"
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
15" to 16"
|
N/A
|
15" to 16"
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account