We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Professional Business Paper Glossy 180 g/m2 A4 (210 x 297 mm) 150 sheets
SKU
3VK91A
£37.01
£30.84
In stock
Professional Business Paper Glossy 180 g/m2 A4 (210 x 297 mm) 150 sheets
- Give your printed materials a professional look and feel. HP Professional Business Paper, Glossy provides printshop-quality output for all your marketing materials, from brochures to flyers and point-of-sale collateral.
- Print with FSC-certified[1] HP Photo Papers, sourced from sustainably managed forests according to Forest Stewardship Council standards. And your prints are recyclable as mixed paper.[2]
- HP Professional Business Paper, Glossy works with laser and inkjet printers and is optimized for HP printers and Original HP Toner and Ink, for compelling brochures, flyers, and marketing materials.
Category: HP
| SKU | 3VK91A |
|---|---|
| EAN | 0192545168397 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Ideal for laser and inkjet printer users and HP LaserJet and Inkjet printer owners producing flyers/handouts, brochures, and point-of-sale collateral.
Print projects with a professional look and feel on both sides. HP Professional Business Paper, Glossy is FSC certified[1] and provides crisp, black text and sharp color graphics on brochures, flyers, and marketing materials.
Print projects with a professional look and feel on both sides. HP Professional Business Paper, Glossy is FSC certified[1] and provides crisp, black text and sharp color graphics on brochures, flyers, and marketing materials.
| Technical details | |
|---|---|
| Paper size | A4 (210x297 mm) |
| Finish type | Gloss |
| Recommended usage | Laser/Inkjet printing |
| Product colour | White |
| Media weight | 180 g/m² |
| UNSPSC-code | 14121812 |
| Pallet weight (imperial) | 388.3 kg (856.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 800.1 x 1008.4 mm (47.2 x 31.5 x 39.7") |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 8.89 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Pallet GTIN (EAN/UPC) | 20192545168391 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 8.89 kg (19.6 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545168397 |
| Features | |
| Paper size | A4 (210x297 mm) |
| Finish type | Gloss |
| Recommended usage | Laser/Inkjet printing |
| Product colour | White |
| Media weight | 180 g/m² |
| Sheets per pack | 150 sheets |
| HP segment | Business |
| Coloured paper | No |
| Compatible products | Works with laser and inkjet printers, optimized for Original HP Toner and Ink |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Packaging content | |
| Sheets per pack | 150 sheets |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 297 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 1.66 kg |
| Width | 297 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 31 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545168397 |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 388.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 8.89 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 388.3 kg |
| Country of origin | Germany |
| Products per pallet | 200 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1198.88 x 800.1 x 1008.38 mm |
| UNSPSC-code | 14121812 |
| Pallet weight (imperial) | 388.3 kg (856.1 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 800.1 x 1008.4 mm (47.2 x 31.5 x 39.7") |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Compatible products | Works with laser and inkjet printers, optimized for Original HP Toner and Ink |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Professional Business Paper Glossy...
£37.01
£30.84
|
Recommended
HP C8091A Staples, 5K pages for Canon...
£37.39
£31.16
|
Hot Product
HP HEAVYWEIGHT COATEDPAP-24IN 30 5M 130
£44.41
£37.01
|
HP Q7432A Staples, 2x1.5K pages Pack=2...
£34.56
£28.80
|
Bestseller
HP COATED PAPER-36IN 45 7M 90
£51.96
£43.30
|
Popular
HP 3 year with Standard Exchange for C...
£41.89
£34.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3VK91A
|
C8091A
|
C6029C
|
Q7432A
|
C6020B
|
UH761E
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Finish type |
Gloss
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Recommended usage |
Laser/Inkjet printing
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Paper size |
A4 (210x297 mm)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account