We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Wireless Mouse 220 (Snow White)
SKU
7KX12AA
£23.33
£19.44
In stock
Wireless Mouse 220 (Snow White)
- No more wires with the reliable 2.4 GHz wireless connection.[1]
- Efficient battery life delivers up to 15 months of everyday use.[2]
- A contoured shape designed for all-day comfort in either hand.
- Rest easy with an HP standard two-year limited warranty.
Category: Mice
| Device interface | RF Wireless |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 7KX12AA |
| EAN | 5715063080443 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Wireless convenience
No more wires with the reliable 2.4 GHz wireless connection.[1]
Dependable power
Efficient battery life delivers up to 15 months of everyday use.[2]
Contoured comfort
A contoured shape designed for all-day comfort in either hand.
An ambidextrous travel-sized wireless mouse with long battery life
Improve the way you connect and communicate, work and play. Built with strict HP standards and guidelines, this world-class HP Wireless Mouse 220 effortlessly blends sleek, modern design with life-enhancing, advanced features.
Improve the way you connect and communicate, work and play. Built with strict HP standards and guidelines, this world-class HP Wireless Mouse 220 effortlessly blends sleek, modern design with life-enhancing, advanced features.
| Design | |
|---|---|
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | White |
| HP segment | Home |
| Colour name | Snow white |
| Technical details | |
| Weight | 80 g |
| Product colour | White |
| UNSPSC-code | 43211612 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Width | 94.8 mm |
| Depth | 57 mm |
| Height | 39.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 140 g |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 53 mm |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Weight | 80 g |
| Compatibility | Compatible with HP PCs with available USB port. |
| Compatible operating systems | Windows 7; Windows 11; Windows 10; Windows 8; macOS; Chrome OS™ |
| UNSPSC-code | 43211612 |
| Logistics data | |
| Country of origin | Vietnam |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Wireless Mouse 220 (Snow White)
£23.33
£19.44
|
Hot Product
Kensington Pro Fit Mid-Size Wireless M...
£30.32
£25.27
|
Bestseller
Kensington Pro Fit Wired Full-Size Mouse
£26.15
£21.79
|
Recommended
Logitech Wireless Mouse M235
£23.33
£19.44
|
Logitech LGT-M235R
£24.89
£20.74
|
Popular
HP USB Optical Scroll Mouse
£32.69
£27.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7KX12AA
|
K72423WW
|
K72369EU
|
910-002496
|
910-002497
|
QY777AA
|
| Manufacturer |
HP
|
Kensington
|
Kensington
|
Logitech
|
Logitech
|
HP
|
| Scroll type |
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Buttons quantity |
N/A
|
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Purpose |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
office
|
office
|
office
|
| Movement detection technology |
N/A
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Device interface |
N/A
|
RF Wireless
|
N/A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wireless
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account