We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 1.2TB SAS 12G Enterprise 10K SFF (2.5in) RW 3yr Wty Digitally Signed Firmware HDD
SKU
Q6M04A
£225.44
£187.87
In stock
Superdome Flex 1.2TB SAS 12G Enterprise 10K SFF (2.5in) RW 3yr Wty Digitally Signed Firmware HDD
Category: Internal Hard Drives
| SKU | Q6M04A |
|---|---|
| EAN | 5715063162088 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Width (imperial) | 19.2 cm (7.56") |
| Height (imperial) | 9.52 cm (3.75") |
| Depth (imperial) | 24.1 cm (9.5") |
| Weight & dimensions | |
| Width | 192 mm |
| Weight | 910 g |
| Height | 95.3 mm |
| Depth | 241.3 mm |
| Weight (imperial) | 0.907 kg (2 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 192 x 241.3 x 95.2 mm (7.56 x 9.5 x 3.75") |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Width (imperial) | 19.2 cm (7.56") |
| Height (imperial) | 9.52 cm (3.75") |
| Depth (imperial) | 24.1 cm (9.5") |
| Weight (imperial) | 0.907 kg (2 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 192 x 241.3 x 95.2 mm (7.56 x 9.5 x 3.75") |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE 1.2TB SAS 12G Enterprise 10K SFF (...
£225.44
£187.87
|
Popular
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£254.62
£212.18
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£213.14
£177.62
|
Recommended
Western Digital Purple internal hard d...
£215.95
£179.96
|
Hot Product
Western Digital Purple internal hard d...
£248.68
£207.23
|
DELL VTHDD internal hard drive 1.8 TB...
£235.81
£196.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q6M04A
|
ST4000NM0033
|
WD40PURX
|
WD30PURX
|
WD60PURX
|
VTHDD
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Western Digital
|
DELL
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
NAS
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account