We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 12TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Helium 512e Multi Vendor HDD
SKU
881785-B21
£1,198.86
£999.05
In stock
12TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Helium 512e Multi Vendor HDD
Category: HPE
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 881785-B21 |
| EAN | 4549821150571 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| Bytes per sector | 512e |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26.8 mm |
| Height | 170 mm |
| Depth | 105.8 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 12TB SATA 6G Business Critical 7.2...
£1,198.86
£999.05
|
Bestseller
HPE 10TB 3.5" SATA III internal h...
£1,198.86
£999.05
|
Recommended
HPE XP7 Array Manager Suite 1TB 101-25...
£1,157.16
£964.30
|
New
HPE Aruba Networking MCR-VA-50 Support...
£1,270.97
£1,059.14
|
HPE XP7 Business Copy Software 1TB 101...
£1,495.87
£1,246.56
|
Popular
HPE XP7 Array Manager Suite 1TB 251-50...
£986.32
£821.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
881785-B21
|
857648-B21
|
TK914AC
|
JZ106AAE
|
TK913AC
|
TK914AD
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|




Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account