We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF SC 3-year Warranty 512e Multi Vendor HDD
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 881457-B21 |
| EAN | 0190017217130 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
High Performance Enterprise-Class Drives for High I/O Workloads
HPE Mission Critical Hard Drives are ideal for demanding environments including transaction processing, database applications and high-performance computing (HPC).
Deliever higher performance for enterprise data canter environments.
12G SAS interface for increased performance.
Efficient drives provide power for space-constrained data centers.
Reliable Enterprise-Class Drives for Enterprise and Data Center Workloads
HPE Mission Critical Hard Drives are designed for demanding 24x7 data center environments.
Stable and consistent portfolio of drives offer long life cycles and steady supply.
What is new supporting point:
Offering 300 GB, 600 GB, 1.2 TB, 1.8 TB and 2.4 TB 10K SAS Small Form Factor (SFF) Mission Critical Hard Drives with Basic Carrier (BC).
Offering 1.2 TB and 2.4 TB 10K SAS Small Form Factor (SFF) Mission Critical FIPS 140-2 validated Hard Drives with Basic Carrier (BC).
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Bytes per sector | 512e |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2.4 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Bytes per sector | 512e |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2.4 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Form factor | SFF |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Height (imperial) | 1.57 cm (0.62") |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 75.7 mm |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Height (imperial) | 1.57 cm (0.62") |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K...
£496.38
£413.65
|
Hot Product
HPE 765466-B21 internal hard drive 2 T...
£486.30
£405.25
|
Popular
HPE 2TB hot-plug SAS internal hard dri...
£492.60
£410.50
|
Recommended
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
£511.62
£426.35
|
HPE 793773-001 internal hard drive 8 T...
£511.62
£426.35
|
New
HPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
£851.54
£709.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
881457-B21
|
765466-B21
|
765873-001
|
793703-B21
|
793773-001
|
819203-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
Serial ATA
|
| HDD capacity |
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account