We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF SC 3-year Warranty 512e Multi Vendor HDD
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 881457-K21 |
| EAN | 0190017413396 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
High Performance Enterprise-Class Drives for High I/O Workloads
HPE Mission Critical Hard Drives are ideal for demanding environments including transaction processing, database applications and high-performance computing (HPC).
Deliever higher performance for enterprise data canter environments.
12G SAS interface for increased performance.
Efficient drives provide power for space-constrained data centers.
Reliable Enterprise-Class Drives for Enterprise and Data Center Workloads
HPE Mission Critical Hard Drives are designed for demanding 24x7 data center environments.
Stable and consistent portfolio of drives offer long life cycles and steady supply.
What is new supporting point:
Offering 300 GB, 600 GB, 1.2 TB, 1.8 TB and 2.4 TB 10K SAS Small Form Factor (SFF) Mission Critical Hard Drives with Basic Carrier (BC).
Offering 1.2 TB and 2.4 TB 10K SAS Small Form Factor (SFF) Mission Critical FIPS 140-2 validated Hard Drives with Basic Carrier (BC).
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2.4 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Bytes per sector | 512e |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2.4 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Form factor | SFF |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Width (imperial) | 12.7 cm (5") |
| Hot-swap | Yes |
| Height (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Depth (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 127 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 219.2 mm |
| Depth | 254 mm |
| Weight (imperial) | 1.36 kg (3 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 127 x 254 x 219.2 mm (5 x 10 x 8.63") |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Width (imperial) | 12.7 cm (5") |
| Height (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Depth (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Weight (imperial) | 1.36 kg (3 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 127 x 254 x 219.2 mm (5 x 10 x 8.63") |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K...
£509.12
£424.27
|
HPE 857644-B21 internal hard drive 10...
£592.74
£493.95
|
Popular
HPE 861590-B21 internal hard drive 8 T...
£636.48
£530.40
|
Hot Product
HPE 727055-B21 network card Internal E...
£704.04
£586.70
|
Recommended
HPE Red Hat Resilient Storage 2 Socket...
£671.06
£559.22
|
New
HPE J9F38A internal solid state drive...
£667.38
£556.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
881457-K21
|
857644-B21
|
861590-B21
|
727055-B21
|
G3J36AAE
|
J9F38A
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
| SSD capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
500GB to 800GB
|
| Host interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
PCI Express
|
N/A
|
N/A
|
| Internal |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD form factor |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2.5"
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Ethernet / Fiber
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
| HDD capacity |
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Software type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Electronic License Delivery (ELD)
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account