We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 450GB hot-plug dual port SAS HDD internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
737573-001
£264.52
£220.43
In stock
450GB hot-plug dual port SAS hard drive - 15,000 RPM, 12Gb/sec transfer rate, 3.5-inch large form factor (LFF), SmartDrive Carrier (SC), Converter Enterprise
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 737573-001 |
|---|---|
| EAN | 5712505608524 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| Track to track seek time | 0.15 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| Track to track seek time | 0.15 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Average seek time | 2.9 ms |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105.8 mm |
| Height | 26.8 mm |
| Depth | 170 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 450GB hot-plug dual port SAS HDD i...
£264.52
£220.43
|
Popular
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£254.62
£212.18
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£213.14
£177.62
|
Recommended
Western Digital Purple internal hard d...
£215.95
£179.96
|
Hot Product
Western Digital Purple internal hard d...
£248.68
£207.23
|
DELL VTHDD internal hard drive 1.8 TB...
£235.81
£196.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
737573-001
|
ST4000NM0033
|
WD40PURX
|
WD30PURX
|
WD60PURX
|
VTHDD
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Western Digital
|
DELL
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
NAS
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account