We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit
| Purpose | Server |
|---|---|
| Total power | 500 W |
| SKU | 865408-B21 |
| EAN | 0190017072661 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
Improve Data Center Efficiency Without Impacting IT Performance
HPE Flexible Slot Power Supplies provide up to 96% power efficiency with 80 Plus Titanium-certified options that lower server power requirements and reduce power waste in your data center.
96% efficient power supplies comply with the European Union (EU) Commission regulation 2019/424 (EU Lot 9) efficiency requirements.
The power supply form factor is 25% smaller than previous generation HPE Common Slot Power Supplies, leaving more space to add server options improving the performance of your servers.
Fast, tool-less hot-plug access simplifies and enhances serviceability.
Support HPE ProLiant Gen10, Gen10 Plus and Gen11 servers, select HPE Apollo Gen10 & Gen10 Plus systems, and HPE Alletra 4100 data storage servers, simplifying your spares strategy and further reducing data center costs.
What is new supporting point:
HPE 1600W Flex Slot Power Supply with 94% efficiency, 200-240V AC input.
HPE 800W Flex Slot Universal Power Supply providing choice of 277V AC or 380V DC input options.
HPE 800W Flex Slot Power Supply with 96% efficiency, 200-240V AC input, 80 Plus Titanium certified.
Choice of -48 VDC HPE Flex Slot Power Supplies, delivering 800W or 1600W output.
New HPE 1800W-2200W Flex Slot Power Supply with 96% efficiency, 200-240 VAC input, 80 Plus Titanium certified.[2]
HPE 1000W Flex Slot Power Supply with 96% efficiency, 100-240 VAC input, 80 Plus Titanium certified.
| Design | |
|---|---|
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Product colour | Grey |
| Power | |
| Total power | 500 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Efficiency | 94% |
| Performance | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Purpose | Server |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 68 mm |
| Depth | 40.4 mm |
| Height | 225.3 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Weight (imperial) | 1.36 kg (3 lbs) |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 1.36 kg (3 lbs) |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
£87.52
£72.93
|
Recommended
HPE Aruba Networking AP-ANT-48 network...
£129.82
£108.18
|
Popular
HPE 12W Smart Storage Battery for BL S...
£100.26
£83.55
|
Hot Product
HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
£93.84
£78.20
|
HPE SmartArray P408e-m SR Gen10 RAID c...
£100.26
£83.55
|
Bestseller
HPE Aruba Networking AP-MNT-MP10-D Cam...
£108.80
£90.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
865408-B21
|
JW019A
|
727261-B21
|
865414-B21
|
875238-B21
|
Q9G71A
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Purpose |
server
|
N/A
|
N/A
|
server
|
N/A
|
N/A
|
| Supported storage drive interfaces |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
| Device compatibility |
N/A
|
N/A
|
RAID controller
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account