We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 628063-B21 internal hard drive 3 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
628063-B21
£221.56
£184.63
In stock
3TB 3G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch) Non-hot plug Midline 1y Wty Hard Drive
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 628063-B21 |
| EAN | 5715063680445 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
- HP SATA drives are designed for the reliability and mass storage demanded by today's entry server and external storage environments. The SATA portfolio is categorized into two categories: Entry (ETY) and Midline (MDL) drives. HP SATA Entry drives are the lowest unit-cost solution for entry-level servers. HP SATA Midline drives are designed with economical reliability and performance for external storage, backups and archival applications. These high capacity drives provide the lowest $/GB to our customers. Both Entry and Midline SATA drives provide the best price advantage for non-mission critical applications with low workloads of 40% or less. HP SATA drives are available small form factor (2.5-inch) and large form factor (3.5-inch) and ship with a standard one year warranty.
- Reliability for non-mission critical entry server environments, appropriate for <40% workload
- Entry SATA drives offer customers the lowest acquisition cost, features include the following:
- Increased reliability of approximately two times Entry drive reliability based on <40% workload
- Midline SATA offers customers the lowest $/GB drives and increased features over Entry SATA
- With the attractive low acquisition cost and high capacity points of SATA drives it is important to understand the appropriate applications where SATA drives should be used. Proper usage (IE <40% workload) of these drives will lessen the probability of drive failure.
- SATA Applications
- Reliability for non-mission critical entry server environments, appropriate for <40% workload
- Entry SATA drives offer customers the lowest acquisition cost, features include the following:
- Increased reliability of approximately two times Entry drive reliability based on <40% workload
- Midline SATA offers customers the lowest $/GB drives and increased features over Entry SATA
- With the attractive low acquisition cost and high capacity points of SATA drives it is important to understand the appropriate applications where SATA drives should be used. Proper usage (IE <40% workload) of these drives will lessen the probability of drive failure.
- SATA Applications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 3 TB |
| Compatible products | ProLiant DL160 G6 |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 3 TB |
| Compatible products | ProLiant DL160 G6 |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Hot-Plug support | No |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Dimensions (WxDxH) | 26.4 x 110.7 x 184.2 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26.4 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 184.2 mm |
| Depth | 110.7 mm |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Dimensions (WxDxH) | 26.4 x 110.7 x 184.2 mm |
| Hot-Plug support | No |
| Compatible products | ProLiant DL160 G6 |
You may also be interested in
| Product |
HPE 628063-B21 internal hard drive 3 T...
£221.56
£184.63
|
Popular
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£258.94
£215.78
|
Recommended
Western Digital Purple internal hard d...
£209.95
£174.96
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£257.09
£214.24
|
Hot Product
DELL VTHDD internal hard drive 1.8 TB...
£235.81
£196.51
|
DELL VJ7CD internal hard drive 1.8 TB...
£235.81
£196.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
628063-B21
|
ST4000NM0033
|
WD30PURX
|
WD60PURX
|
VTHDD
|
VJ7CD
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Western Digital
|
Western Digital
|
DELL
|
DELL
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
NAS
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account