We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 653952-001 internal hard drive 600 GB 15000 RPM 3.5" SAS
SKU
653952-001
£263.24
£219.37
In stock
600GB SAS hard disk drive - 15,000 RPM, 6Gb per second transfer rate, 3.5-inch large form factor (LFF), Enterprise, SmartDrive carrier (SC), hot-plug, dual-port (DP)
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 653952-001 |
| EAN | 5711045739750 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 653952-001 internal hard drive 600...
£263.24
£219.37
|
Popular
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£254.62
£212.18
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£213.14
£177.62
|
Recommended
Western Digital Purple internal hard d...
£215.95
£179.96
|
Hot Product
Western Digital Purple internal hard d...
£248.68
£207.23
|
DELL VTHDD internal hard drive 1.8 TB...
£235.81
£196.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
653952-001
|
ST4000NM0033
|
WD40PURX
|
WD30PURX
|
WD60PURX
|
VTHDD
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Western Digital
|
DELL
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
NAS
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account