We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 653954-001 internal hard drive 1 TB 7200 RPM 2.5" SAS
SKU
653954-001
£268.33
£223.61
In stock
1TB dual-port SAS hard disk drive - 7,200 RPM, 6Gb/sec transfer rate, 2.5-inch small form factor (SFF), Midline, SmartDrive Carrier (SC) - Not for use in MSA products
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 653954-001 |
| EAN | 0191120093475 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 653954-001 internal hard drive 1 T...
£268.33
£223.61
|
Popular
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£254.81
£212.34
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£212.12
£176.77
|
Western Digital Purple internal hard d...
£214.93
£179.11
|
Recommended
Western Digital Purple internal hard d...
£257.30
£214.42
|
DELL VTHDD internal hard drive 1.8 TB...
£234.52
£195.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
653954-001
|
ST4000NM0033
|
WD40PURX
|
WD30PURX
|
WD60PURX
|
VTHDD
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Western Digital
|
DELL
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
NAS
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account