We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 787641-001 internal hard drive 450 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
787641-001
£243.12
£202.60
In stock
450GB SAS hard drive MSA - SAS 12 Gb/s interface, 15,000 RPM, 2.5 in SFF, DP
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 787641-001 |
|---|---|
| EAN | 5712505538753 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 787641-001 internal hard drive 450...
£243.12
£202.60
|
Hot Product
Western Digital Purple internal hard d...
£220.18
£183.48
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£241.33
£201.11
|
DELL VTHDD internal hard drive 1.8 TB...
£229.26
£191.05
|
Popular
DELL VJ7CD internal hard drive 1.8 TB...
£229.26
£191.05
|
Recommended
Western Digital Purple internal hard d...
£173.15
£144.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
787641-001
|
WD30PURX
|
WD60PURX
|
VTHDD
|
VJ7CD
|
WD30PURZ
|
| Manufacturer |
HPE
|
Western Digital
|
Western Digital
|
DELL
|
DELL
|
Western Digital
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
N/A
|
Surveillance system
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account