We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty 512e Multi Vendor HDD
SKU
819203-K21
£863.90
£719.92
In stock
8TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty 512e Multi Vendor HDD
Category: HPE
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 819203-K21 |
| EAN | 5715063683378 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| Bytes per sector | 512e |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Hot-swap | Yes |
| Height (imperial) | 14.6 cm (5.75") |
| Depth (imperial) | 22.9 cm (9") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 219.2 x 228.6 x 146.1 mm (8.63 x 9 x 5.75") |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Height (imperial) | 14.6 cm (5.75") |
| Depth (imperial) | 22.9 cm (9") |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 219.2 x 228.6 x 146.1 mm (8.63 x 9 x 5.75") |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
£863.90
£719.92
|
Bestseller
HPE 10TB 3.5" SATA III internal h...
£1,193.92
£994.93
|
HPE XP7 Array Manager Suite 1TB 101-25...
£1,157.16
£964.30
|
New
HPE Aruba Networking MCR-VA-50 Support...
£1,270.97
£1,059.14
|
Popular
HPE XP7 Array Manager Suite 1TB 251-50...
£986.32
£821.93
|
Recommended
HPE Red Hat High Availability 2 Socket...
£1,046.28
£871.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
819203-K21
|
857648-B21
|
TK914AC
|
JZ106AAE
|
TK914AD
|
G5J66AAE
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Software type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Electronic License Delivery (ELD)
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account