We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 900GB SAS, 10K internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
619291-B21
£243.59
£202.99
In stock
HP 900GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) Dual Port Enterprise 3yr Warranty Hard Drive
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 619291-B21 |
| EAN | 4948382736642 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
HP 6Gb/sec SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. The HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
• High reliability for Mission Critical applications
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
• High reliability for Mission Critical applications
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 177.8 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 117.6 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
HPE 900GB SAS, 10K internal hard drive...
£243.59
£202.99
|
Popular
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£254.62
£212.18
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£213.14
£177.62
|
Recommended
Western Digital Purple internal hard d...
£215.95
£179.96
|
Hot Product
Western Digital Purple internal hard d...
£248.68
£207.23
|
DELL VTHDD internal hard drive 1.8 TB...
£235.81
£196.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
619291-B21
|
ST4000NM0033
|
WD40PURX
|
WD30PURX
|
WD60PURX
|
VTHDD
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Western Digital
|
DELL
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
NAS
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account