We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 900GB SAS MSA internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
787647-001
£278.51
£232.09
In stock
900GB SAS hard disk drive MSA
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Disk array |
|---|---|
| SKU | 787647-001 |
| EAN | 5712505538791 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
900GB SAS hard disk drive MSA - 12Gb/sec transfer rate, 10,000 RPM, 2.5-inch small form factor (SFF), Enterprise
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Compatible products | MSA 2040 SAN Storage |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Compatible products | MSA 2040 SAN Storage |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | MSA 2040 SAN Storage |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 900GB SAS MSA internal hard drive...
£278.51
£232.09
|
Popular
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£254.62
£212.18
|
Hot Product
Western Digital Purple internal hard d...
£248.68
£207.23
|
DELL VTHDD internal hard drive 1.8 TB...
£235.81
£196.51
|
DELL VJ7CD internal hard drive 1.8 TB...
£235.81
£196.51
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£235.51
£196.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
787647-001
|
ST4000NM0033
|
WD60PURX
|
VTHDD
|
VJ7CD
|
WD40PURZ
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
Western Digital
|
DELL
|
DELL
|
Western Digital
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
NAS
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
N/A
|
Surveillance system
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
over 2.5 TB
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account