We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking Networking Instant On 10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF Transceiver
SKU
R9D18A
£66.55
£55.46
In stock
Networking Instant On 10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF Transceiver
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | R9D18A |
| EAN | 0190017566955 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE Aruba Networking Networking Instan...
£66.55
£55.46
|
Hot Product
DELL 407-BBOU network transceiver modu...
£61.85
£51.54
|
Mikrotik S+85DLC03D network transceive...
£64.73
£53.94
|
Popular
StarTech.com HP JD094B Compatible SFP+...
£64.06
£53.38
|
Recommended
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transc...
£64.20
£53.50
|
Ubiquiti UF-GP-C+ network transceiver...
£72.96
£60.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R9D18A
|
407-BBOU
|
S+85DLC03D
|
JD094BST
|
SFP10GBLRST
|
UF-GP-C+
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
Mikrotik
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Ubiquiti
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
2500 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account