We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR Transceiver
SKU
455883-B21
£119.83
£99.86
In stock
BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR Transceiver
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | SR |
| SKU | 455883-B21 |
| EAN | 0883585354641 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum transfer distance | 400 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125,62.5/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Cabling technology | 10GBASE-SR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | HP BladeSystem c-Class |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | HP BladeSystem c-Class |
| Certification | MSA |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 0.8 W |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| Cabling technology | 10GBASE-SR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55.7 mm |
| Depth | 13.8 mm |
| Height | 11.9 mm |
| Weight | 20 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum transfer distance | 400 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125,62.5/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Compatible products | HP BladeSystem c-Class |
| Cabling technology | 10GBASE-SR |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR T...
£119.83
£99.86
|
Bestseller
Cisco 1000BASE-T SFP network transceiv...
£141.06
£117.55
|
Axis 5801-811 network transceiver modu...
£96.62
£80.52
|
Popular
HPE Networking X120 1G SFP RJ45 T Tran...
£177.60
£148.00
|
New
HPE B-series 16Gb SFP+ Short Wave Tran...
£88.40
£73.67
|
Recommended
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transc...
£176.82
£147.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
455883-B21
|
GLC-TE=
|
5801-811
|
JD089B
|
QK724A
|
SFP10GBTST
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Axis
|
HPE
|
HPE
|
StarTech.com
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
N/A
|
1000 Mbit/s
|
N/A
|
10000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP+
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP+
|
SFP+
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account