We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Networking Instant On 10G LR SFP+ LC 10km SMF Transceiver
SKU
S0G21A
£70.09
£58.41
In stock
Networking Instant On 10G LR SFP+ LC 10km SMF Transceiver
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | S0G21A |
| EAN | 0190017685359 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
.
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 15 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE Networking Instant On 10G LR SFP+...
£70.09
£58.41
|
Bestseller
DELL 407-BBOU network transceiver modu...
£61.85
£51.54
|
Popular
DELL 407-BBOP network transceiver modu...
£57.53
£47.94
|
Recommended
StarTech.com HP JD094B Compatible SFP+...
£64.73
£53.94
|
Hot Product
Ubiquiti U Fiber GPON, B+ network tran...
£66.53
£55.44
|
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transc...
£64.87
£54.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0G21A
|
407-BBOU
|
407-BBOP
|
JD094BST
|
UF-GP-B+
|
SFP10GBLRST
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
StarTech.com
|
Ubiquiti
|
StarTech.com
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
2500 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| Interface type |
N/A
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|
SFP+
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account