We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Networking Instant On Secure Gateway 4-port Gigabit SG1004
| SKU | S0G33A |
|---|---|
| EAN | 0190017746432 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
Active Threat Monitoring with Intrusion Detection and Prevention (IDS/IPS)
IDS and IPS monitor network traffic for suspicious activities. IDS detects and alerts administrators about potential security breaches, while IPS actively blocks or prevents threats in real-time.
Together, IDS and IPS enhance network security by identifying and responding to potential intrusions.
Keep the Network Safe with a Stateful Firewall
This monitors and controls network traffic based on policies, creating a barrier between trusted internal networks and untrusted external networks to prevent unauthorized access and cyber threats.
Default settings block external traffic from accessing the LAN. policies can allow or block traffic, enable port-forwarding, and client access.
Keep the Business Online with WAN Resiliency
This feature enables continuous connectivity during network disruptions using multiple ISP connections.
The secure gateway detects issues (link degradation or failure) and reroutes traffic to the best available ISP uplink, reducing downtime and service interruptions.
Multi-Gigabit and PoE Ports (SG2505P)
Great for small and medium businesses with ISP throughputs faster than a gigabit, utilizes the 2.5 G ports on the SG2505P for maximum throughput.
A PoE budget of 60W makes the SG2505P a smart choice for deploying a compact and easy-to-manage network by powering Instant On access points without an additional switch.
What is new supporting point:
Cloud-based management: Seamless remote monitoring and management controls through centralized Instant On Cloud Portal/app; automated firmware updates delivered through the cloud.
Secure the LAN: Implementation of Zero Trust model architecture and enhanced hardware-accelerated firewall features keep your business safe.
WAN redundancy and load balancing: Automatically selects the most optimal WAN connection when multiple ISP connections are detected for uninterrupted internet access.
Enhanced user experience: Improved and more intuitive design for simplified navigation and user experience.
PoE+ support (SG2505P): Up to 60W of Power over Ethernet (PoE) budget for simplified device deployment.
Multi-gigabit WAN support (SG2505P): New multi-gigabit WAN ports for faster and more reliable connectivity.
| Design | |
|---|---|
| Certification | Europe: EN 62368-1:2014 +A11:2017 EN 62368-1:2020 +A11:2020 US: UL 62368-1, 3rd Ed., Canada: CAN/CSA C22.2 No. 62368-1:19, 3rd Ed. Worldwide: IEC 62368-1:2014, 2nd Ed. IEC 62368-1: 2018, 3rd Ed. Taiwan: CNS-15598-1:2020 China: GB 4943.1:2022 Europe: EN 55032:2015 + A11:2020, Class B EN 61000-3-2:2019 EN 61000-3-3:2013 US: FCC 47 CFR part 15B: 2021, Class B Canada: ICES-003 Issue 7: 2020, Class B Worldwide: VCCI-CISPR 32, Class B CISPR 32: 2016, Class B AS/NZS CISPR 32: 2015, Class B CNS 15936: 2020, Class B CISPER 35: 2016 EN 55035:2017/A11:2020 IEC 61000-4-2 IEC 61000-4-3 IEC 61000-4-4 IEC 61000-4-5 IEC 61000-4-6 IEC 61000-4-8 IEC 61000-4-11 IEC/EN 61000-3-2 IEC/EN 61000-3-3 IEC/EN 63000:2018 KS C 9832 |
| Mounting type | Desktop/Wall mounting |
| Product colour | White |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 4096 MB |
| Certification | Europe: EN 62368-1:2014 +A11:2017 EN 62368-1:2020 +A11:2020 US: UL 62368-1, 3rd Ed., Canada: CAN/CSA C22.2 No. 62368-1:19, 3rd Ed. Worldwide: IEC 62368-1:2014, 2nd Ed. IEC 62368-1: 2018, 3rd Ed. Taiwan: CNS-15598-1:2020 China: GB 4943.1:2022 Europe: EN 55032:2015 + A11:2020, Class B EN 61000-3-2:2019 EN 61000-3-3:2013 US: FCC 47 CFR part 15B: 2021, Class B Canada: ICES-003 Issue 7: 2020, Class B Worldwide: VCCI-CISPR 32, Class B CISPR 32: 2016, Class B AS/NZS CISPR 32: 2015, Class B CNS 15936: 2020, Class B CISPER 35: 2016 EN 55035:2017/A11:2020 IEC 61000-4-2 IEC 61000-4-3 IEC 61000-4-4 IEC 61000-4-5 IEC 61000-4-6 IEC 61000-4-8 IEC 61000-4-11 IEC/EN 61000-3-2 IEC/EN 61000-3-3 IEC/EN 63000:2018 KS C 9832 |
| Mounting type | Desktop/Wall mounting |
| Product colour | White |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Firewall throughput | 980 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| I/O ports | Total ports: 4 WAN Interface: 1x 10/100/1000-Base-T Ethernet WAN/LAN Configurable Interface: 1x 10/100/1000-Base-T Ethernet LAN Interfaces: 2x 10/100/1000-Base-T Ethernet |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 12 W |
| Power consumption (idle) | 2.3 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1 kg |
| Width | 43 mm |
| Height | 191 mm |
| Depth | 165 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Technical details | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Weight (imperial) | 1.04 kg (2.3 lbs) |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 4096 MB |
| Certificates | |
| Certification | Europe: EN 62368-1:2014 +A11:2017 EN 62368-1:2020 +A11:2020 US: UL 62368-1, 3rd Ed., Canada: CAN/CSA C22.2 No. 62368-1:19, 3rd Ed. Worldwide: IEC 62368-1:2014, 2nd Ed. IEC 62368-1: 2018, 3rd Ed. Taiwan: CNS-15598-1:2020 China: GB 4943.1:2022 Europe: EN 55032:2015 + A11:2020, Class B EN 61000-3-2:2019 EN 61000-3-3:2013 US: FCC 47 CFR part 15B: 2021, Class B Canada: ICES-003 Issue 7: 2020, Class B Worldwide: VCCI-CISPR 32, Class B CISPR 32: 2016, Class B AS/NZS CISPR 32: 2015, Class B CNS 15936: 2020, Class B CISPER 35: 2016 EN 55035:2017/A11:2020 IEC 61000-4-2 IEC 61000-4-3 IEC 61000-4-4 IEC 61000-4-5 IEC 61000-4-6 IEC 61000-4-8 IEC 61000-4-11 IEC/EN 61000-3-2 IEC/EN 61000-3-3 IEC/EN 63000:2018 KS C 9832 |
| Features | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 2000 MHz |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE Networking Instant On Secure Gatew...
£286.42
£238.68
|
Datalogic FBC9080-N100 gateway/control...
£420.62
£350.52
|
Hot Product
Ubiquiti Gateway Pro gateway/controlle...
£422.66
£352.22
|
HPE Aruba Networking 90/70xx Gateway W...
£242.76
£202.30
|
Bestseller
Ubiquiti Cloud Gateway Max gateway/con...
£245.52
£204.60
|
Recommended
TP-Link Omada ER703WP-4G-Outdoor gatew...
£240.00
£200.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0G33A
|
FBC9080-N100
|
UXG-Pro
|
S0U81AAE
|
UCG-MAX
|
ER703WP-4G-OUTDOOR
|
| Manufacturer |
HPE
|
Datalogic
|
Ubiquiti
|
HPE
|
Ubiquiti
|
TP-LINK
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account