We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Networking X120 1G SFP LC SX Transceiver
SKU
JD118B
£150.41
£125.34
In stock
Networking X120 1G SFP LC SX Transceiver
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | SX |
| SKU | JD118B |
| EAN | 0885631249604 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
HP X120 1G SFP LC SX Transceiver
- Application/Usage: Data Networking
- Interfaces/Ports: 1 x 1000Base-SX
- Interfaces/Ports Details: 1 x LC 1000Base-SX Network
- Connectivity Media: Fiber 1000Base-SX
- Data Transfer Rate: 1 Gbps Gigabit Ethernet
| Performance | |
|---|---|
| Fiber optic connector | LC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Network | |
| Fiber optic connector | LC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55.1 mm |
| Depth | 15.2 mm |
| Height | 11.7 mm |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight (imperial) | 0.0181 kg (0.0400 lbs) |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0181 kg (0.0400 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE Networking X120 1G SFP LC SX Trans...
£150.41
£125.34
|
Bestseller
Cisco 1000BASE-T SFP network transceiv...
£145.09
£120.91
|
Recommended
Juniper SFP+ 10GBASE LR network transc...
£173.58
£144.65
|
Hot Product
Cisco 1000BASE- LX/LH SFP Module for G...
£152.02
£126.68
|
New
HPE 10GBase-T SFP+ Transceiver
£220.26
£183.55
|
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transc...
£181.28
£151.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JD118B
|
GLC-TE=
|
EX-SFP-10GE-LRM
|
GLC-LH-SMD=
|
813874-B21
|
SFP10GBTST
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Juniper
|
Cisco
|
HPE
|
StarTech.com
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
SFP+
|
SFP
|
SFP+
|
SFP+
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account