We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE X121 1G SFP RJ45 T Transceiver network media converter 1000 Mbit/s
SKU
J8177C
£142.50
£118.75
In stock
HP X121 1G SFP RJ45 T Transceiver
Category: Network Media Converters
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
|---|---|
| SKU | J8177C |
| EAN | 0884420143383 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Network | |
|---|---|
| Cabling technology | 1000BASE-T |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Features | |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3ab |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 30 g |
| Dimensions (WxDxH) | 13.7 x 14 x 68.8 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Design | |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3ab |
| Other features | |
| Cabling technology | 1000BASE-T |
| Dimensions (WxDxH) | 13.7 x 14 x 68.8 mm |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3ab |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE X121 1G SFP RJ45 T Transceiver net...
£142.50
£118.75
|
Recommended
Veracity VHW-HWPS-B network media conv...
£169.84
£141.53
|
Hot Product
StarTech.com Gigabit Ethernet Multi Mo...
£175.36
£146.13
|
StarTech.com Fiber Media Converter Gig...
£177.53
£147.94
|
StarTech.com Gigabit Ethernet Fiber Me...
£139.69
£116.41
|
Bestseller
StarTech.com Gigabit Ethernet Copper-t...
£196.61
£163.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J8177C
|
VHW-HWPS-B
|
ET91000SC2
|
ET91000LC2
|
ET91000SFP2
|
ET91000SM20
|
| Manufacturer |
HPE
|
Veracity
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Internal |
N/A
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account