We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 128GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-120 W-30 MBS
SKU
INFD128GBCOU3.0
£29.88
£24.90
In stock
128GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-120 W-30 MBS
- USB 3.1 Gen 1 SuperSpeed performance
- Read speed up to 170 MB/s, and a Write speed up to 60 MB/s
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
Category: USB Flash Drives
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Blue,Silver |
| Capacity | 128 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD128GBCOU3.0 |
| EAN | 5055288421417 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Courier USB 3.1 Gen 1 Flash Drive combines a great-value price with a SuperSpeed data transfer rate. Now you can backup, transfer and access your digital content faster than ever.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 120 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 128 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 120 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
| Key ring | No |
| Form factor | Cap |
| Packaging data | |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 13.5 mm |
| Package weight | 18 g |
| Technical details | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Compliance certificates | CE, REACH, UKCA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 13.5 mm |
| Package weight | 18 g |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH, UKCA |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 115 mm |
You may also be interested in
| Product |
Integral 128GB USB3.0 DRIVE COURIER BL...
£29.88
£24.90
|
Hot Product
SanDisk 124109 USB flash drive 128 GB...
£27.86
£23.22
|
Bestseller
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 1...
£25.63
£21.36
|
Popular
Integral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3....
£24.06
£20.05
|
Integral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3....
£25.96
£21.63
|
Recommended
Integral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3....
£24.06
£20.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD128GBCOU3.0
|
SDCZ48-128G-U46
|
SDCZ50-128G-B35
|
INFD4GCRYDL3.0197
|
INFD8GCRYDL3.0197
|
INFD4GCRY3.0197
|
| Manufacturer |
Integral
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
N/A
|
128GB to 256GB
|
128GB to 256GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
4GB to 6GB
|
| Form factor |
cap
|
slide
|
capless
|
cap
|
cap
|
cap
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Device interface |
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account