We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LVN127596 patch panel 1U
SKU
LVN127596
£24.12
£20.10
In stock
24-Port Unshielded Patch Panel CAT6
- To order a full box, please select the following quantity: 10 pcs.
- Backward compatible
- EIA and TIA compliance
- Screen printed labeling field
- Cable tie bridges behind each port
Category: Patch Panels
| SKU | LVN127596 |
|---|---|
| EAN | 5704174318811 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
19'' Unshielded Patch Panel designed for EIA and TIA compliance.
The panel has a screen printed labelling field positioned above each port, and cable tie bridges are positioned behind each port to relieve cable stress.
The panel has a screen printed labelling field positioned above each port, and cable tie bridges are positioned behind each port to relieve cable stress.
| Network | |
|---|---|
| Cable types supported | Cat5e |
| Ports quantity | 24 |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Design | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Cable management | Yes |
| Label holder | Yes |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 507 g |
| Package weight | 747 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 747 g |
| Features | |
|---|---|
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting | Rack mounting |
| Material | Steel |
| Harmonized System (HS) code | 85371098 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85371098 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lanview LVN127596 patch panel 1U
£24.12
£20.10
|
Recommended
Digitus CAT 6, Class E Patch Panel, sh...
£21.64
£18.03
|
Popular
StarTech.com 24 Port 0.5U Cat5e Patch...
£22.21
£18.51
|
New
Cables Direct UT-899544THRU patch pane...
£24.64
£20.53
|
Intellinet Patch Panel, Cat6, 10"...
£19.98
£16.65
|
Bestseller
Digitus CAT 6A Patch Panel, shielded,...
£23.57
£19.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN127596
|
DN-91612S
|
PANELHU24
|
UT-899544THRU
|
720748
|
DN-91612S-EA
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Digitus
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
Intellinet
|
Digitus
|
| Ports quantity |
24
|
12
|
24
|
24
|
12
|
12
|
| Mounting |
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
| Rack capacity |
1U
|
1U
|
N/A
|
1U
|
1U
|
1U
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account