We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LVN127597 patch panel 1U
SKU
LVN127597
£21.73
£18.11
In stock
24-Port shielded Patch Panel
- Staggered ports for minimized alien crosstalk
- Screen printed labeling field
- Cable tie bridges behind each port
- Backwards compatible
Category: Patch Panels
| SKU | LVN127597 |
|---|---|
| EAN | 5704174318828 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
19'' shielded Patch Panel designed with staggered ports for minimized alien crosstalk.
The panel has screen printed labelling field positioned above or below each port, and cable braces are positioned behind each port to relieve cable stress.
The panel has screen printed labelling field positioned above or below each port, and cable braces are positioned behind each port to relieve cable stress.
| Network | |
|---|---|
| Cable types supported | Cat5e |
| Ports quantity | 24 |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Design | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Cable management | Yes |
| Label holder | Yes |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Weight | 595.58 g |
| Height | 43 mm |
| Depth | 10 mm |
| Package weight | 828.9 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 828.9 g |
| Features | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting | Rack mounting |
| Material | Steel |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Lanview LVN127597 patch panel 1U
£21.73
£18.11
|
Hot Product
Digitus CAT 6, Class E Patch Panel, sh...
£21.64
£18.03
|
Popular
StarTech.com 24 Port 0.5U Cat5e Patch...
£22.21
£18.51
|
New
Cables Direct UT-899544THRU patch pane...
£24.64
£20.53
|
Intellinet Patch Panel, Cat6, 10"...
£19.98
£16.65
|
Bestseller
Digitus CAT 6A Patch Panel, shielded,...
£23.57
£19.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN127597
|
DN-91612S
|
PANELHU24
|
UT-899544THRU
|
720748
|
DN-91612S-EA
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Digitus
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
Intellinet
|
Digitus
|
| Ports quantity |
24
|
12
|
24
|
24
|
12
|
12
|
| Mounting |
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
| Rack capacity |
1U
|
1U
|
N/A
|
1U
|
1U
|
1U
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account