We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LVN127603 patch panel 1U
SKU
LVN127603
£28.02
£23.35
In stock
24-port STP Cat6 + Cat6a patch panel 1U for 19" rack
- To order a full box, please select the following quantity: 10 pcs.
- Screen printed labeling field
- Cable tie bridges behind each port
- Backwards compatible
Category: Patch Panels
| SKU | LVN127603 |
|---|---|
| EAN | 5704174318859 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
19'' Shielded Patch Panel designed for STP installations.
The panel has a screen printed labelling field positioned above each port, and cable tie bridges are positioned behind each port to relieve cable stress.
The panel has a screen printed labelling field positioned above each port, and cable tie bridges are positioned behind each port to relieve cable stress.
| Network | |
|---|---|
| Cable types supported | Cat5e |
| Ports quantity | 24 |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Design | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Cable management | Yes |
| Label holder | Yes |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 487 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 43 mm |
| Depth | 5 mm |
| Package weight | 590 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 590 g |
| Features | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting | Rack mounting |
| Material | Steel |
| Colour | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lanview LVN127603 patch panel 1U
£28.02
£23.35
|
Bestseller
Digitus CAT 6, Class E Patch Panel
£37.06
£30.88
|
Popular
Lindy 19' CAT5e 1U 16 Port RJ-45...
£36.74
£30.62
|
Microconnect PP-004 patch panel 1U
£36.49
£30.41
|
New
Cables Direct UT-899544THRU patch pane...
£24.64
£20.53
|
Recommended
Digitus CAT 6, Class E Patch Panel
£38.80
£32.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVN127603
|
DN-91624S
|
20755
|
PP-004
|
UT-899544THRU
|
DN-91616S-B
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Digitus
|
Lindy
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
Digitus
|
| Ports quantity |
24
|
24
|
16
|
24
|
24
|
16
|
| Mounting |
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
| Rack capacity |
1U
|
1U
|
1U
|
1U
|
1U
|
1U
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account