We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview MO-C-S311X2-3CDL10 network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 1310 nm
SKU
MO-C-S311X2-3CDL10
£42.22
£35.18
In stock
SFP+ 10 Gbps, SMF, 10 km, LC, Compatible with Cisco SFP-10G-LR
- **100% Cisco Compatible**
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | MO-C-S311X2-3CDL10 |
| EAN | 5711045423185 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Cabling technology | 1000/10000 |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | LR |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Compatible products | Cisco SFP-10G-LR, SFP-10G-LR-S |
| Brand compatibility | Cisco |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Compatible products | Cisco SFP-10G-LR, SFP-10G-LR-S |
| Brand compatibility | Cisco |
| Form factor | SFP+ |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Cabling technology | 1000/10000 |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 10 g |
| Package depth | 64 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package weight | 36 g |
| Technical details | |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 24 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Compatible products | Cisco SFP-10G-LR, SFP-10G-LR-S |
| Cabling technology | 1000/10000 |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Package type | Window box |
| Package depth | 64 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package weight | 36 g |
| Packaging content | |
| Package type | Window box |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lanview MO-C-S311X2-3CDL10 network tra...
£42.22
£35.18
|
Hot Product
StarTech.com Cisco SFP-10G-SR Compatib...
£41.66
£34.72
|
StarTech.com Cisco GLC-LH-SM Compatibl...
£40.15
£33.46
|
Popular
StarTech.com MSA Uncoded SFP Module -...
£41.60
£34.67
|
Recommended
Juniper EX-SFP-1GE-SX network transcei...
£44.51
£37.09
|
StarTech.com Cisco SFP-GE-T Compatible...
£44.26
£36.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO-C-S311X2-3CDL10
|
SFP10GSRST
|
SFPGLCLHSMST
|
SFPSXMM
|
EX-SFP-1GE-SX
|
SFPC1110
|
| Manufacturer |
Lanview
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Juniper
|
StarTech.com
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
11100 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account