We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview MO-MGB-LX network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s SFP 1310 nm
SKU
MO-MGB-LX
£17.84
£14.87
In stock
SFP 1 Gbps, SMF, 20 km, LC, Compatible with Planet MGB-LX
- **100% Planet Compatible**
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | MO-MGB-LX |
| EAN | 5712505767368 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Link budget | 15 dB |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Duplex system | Full |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Maximum transfer distance (Single-mode) | 20000 m |
| SFP transceiver standard | LX |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Planet MGB-LX |
| Brand compatibility | Planet |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Planet MGB-LX |
| Brand compatibility | Planet |
| Form factor | SFP |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 107 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 40 g |
| Package depth | 65 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 100 g |
| Technical details | |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 23 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Duplex system | Full |
| Compatible products | Planet MGB-LX |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Package type | Window box |
| Package depth | 65 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Package type | Window box |
You may also be interested in
| Product |
Lanview MO-MGB-LX network transceiver...
£17.84
£14.87
|
Recommended
PLANET MGB-SX network transceiver modu...
£20.58
£17.15
|
Bestseller
PLANET MGB-TLX network transceiver mod...
£23.33
£19.44
|
Popular
PLANET MFB-FX network transceiver modu...
£20.21
£16.84
|
Hot Product
PLANET MGB-TSX network transceiver mod...
£23.33
£19.44
|
New
PLANET MGB-LA20 network transceiver mo...
£26.45
£22.04
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO-MGB-LX
|
MGB-SX
|
MGB-TLX
|
MFB-FX
|
MGB-TSX
|
MGB-LA20
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Planet
|
Planet
|
Planet
|
Planet
|
Planet
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
100 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
mini-GBIC
|
SFP
|




Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account