We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview MO-SFP-H10GB-CU3M InfiniBand/fibre optic cable 3 m SFP+ Black
SKU
MO-SFP-H10GB-CU3M
£37.21
£31.01
In stock
SFP+ 10 Gbps Direct Attach Passive Cable, 3m, Compatible with Cisco SFP-H10GB-CU3M
- **100% Cisco Compatible**
Category: Fibre Optic Cables
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| SKU | MO-SFP-H10GB-CU3M |
| EAN | 5712505254356 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 3 m |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 130 g |
| Cable length | 3 m |
| Package width | 311 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 134 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 311 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 134 g |
| Technical details | |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 3 m |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Lanview MO-SFP-H10GB-CU3M InfiniBand/f...
£37.21
£31.01
|
Microconnect FIB442050 InfiniBand/fibr...
£53.21
£44.34
|
Bestseller
NETGEAR SFP+ DirectAttach 1m InfiniBan...
£59.14
£49.28
|
Hot Product
StarTech.com Cisco SFP-H10GB-CU1M Comp...
£31.86
£26.55
|
Popular
StarTech.com Cisco SFP-H10GB-CU3M Comp...
£37.39
£31.16
|
Recommended
StarTech.com Cisco SFP-H10GB-CU2M Comp...
£35.53
£29.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO-SFP-H10GB-CU3M
|
FIB442050
|
AXC761-10000S
|
SFPCMM1M
|
SFPCMM3M
|
SFPCMM2M
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Microconnect
|
Netgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account