We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview MO-SFP2171H network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s SFP 850 nm
SKU
MO-SFP2171H
£69.72
£58.10
In stock
SFP 1 Gbps, MMF, 550 m, LC, Compatible with HP JD493A
- **100% HP Compatible**
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | MO-SFP2171H |
| EAN | 5711045001406 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Duplex system | Full |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | HP JD493A |
| Brand compatibility | HP |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | HP JD493A |
| Brand compatibility | HP |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 14 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 40 g |
| Package weight | 50 g |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Duplex system | Full |
| Compatible products | HP JD493A |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Package type | Window box |
| Package weight | 50 g |
| Packaging content | |
| Package type | Window box |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lanview MO-SFP2171H network transceive...
£69.72
£58.10
|
Popular
DELL 407-BBOU network transceiver modu...
£61.85
£51.54
|
DELL 407-BBOP network transceiver modu...
£57.53
£47.94
|
Recommended
StarTech.com HP JD094B Compatible SFP+...
£64.73
£53.94
|
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transc...
£64.87
£54.06
|
Hot Product
Mikrotik S+RJ10 network transceiver mo...
£69.05
£57.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO-SFP2171H
|
407-BBOU
|
407-BBOP
|
JD094BST
|
SFP10GBLRST
|
S+RJ10
|
| Manufacturer |
Lanview
|
DELL
|
DELL
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Mikrotik
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account