We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview MO-SFP2192H network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s SFP 850 nm
SKU
MO-SFP2192H
£33.40
£27.83
In stock
SFP 1 Gbps, MMF, 550 m, LC, Compatible with HP JD118B
- **100% HP Compatible**
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1250 Mbit/s |
| SKU | MO-SFP2192H |
| EAN | 5711045044830 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Duplex system | Full |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SX |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | HP JD118B, 453151-B21 |
| Brand compatibility | HP |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | HP JD118B, 453151-B21 |
| Brand compatibility | HP |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 12 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 40 g |
| Package weight | 50 g |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Duplex system | Full |
| Compatible products | HP JD118B, 453151-B21 |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Package type | Window box |
| Package weight | 50 g |
| Packaging content | |
| Package type | Window box |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lanview MO-SFP2192H network transceive...
£33.40
£27.83
|
Recommended
StarTech.com Cisco SFP-GE-S Compatible...
£31.46
£26.22
|
StarTech.com Cisco GLC-SX-MM Compatibl...
£30.70
£25.58
|
Bestseller
StarTech.com Cisco SFP-10G-SR Compatib...
£41.66
£34.72
|
StarTech.com Cisco GLC-LH-SM Compatibl...
£40.15
£33.46
|
Popular
StarTech.com MSA Uncoded SFP Module -...
£41.60
£34.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO-SFP2192H
|
SFPGESST
|
SFPGLCSXMMST
|
SFP10GSRST
|
SFPGLCLHSMST
|
SFPSXMM
|
| Manufacturer |
Lanview
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
11100 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP+
|
SFP
|
SFP
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account